KAIP IŠSIRINKTI NAMELĮ?

Sveiki,

Pirmiausia norėčiau padėkoti Jums, Būsimasis (o gal jau ir Esamas) mobilaus namuko Savininke už apsilankymą mūsų tinklapyje. Rašau šį straipsnį ne reklaminiais tikslais, o norėdamas padėti Jums išsirinkti kuo geresnį ir Jums tinkamesnį mobilų namuką ir tikrai nesipiktinsiu, jei nusipirksite jį kažkur kitur. Ir noriu išreikšti savo padėką Jums, jau esamiems ir dar būsimiems pirkėjams, nes per šešioliką metų, pardavęs tikrai daug mobilių namukų, aš nesutikau nė vieno nelaimingo, nepatenkinto, pasipūtusio ar turinčio išankstinį nusistatymą kliento. Atvirkščiai, su nemaža dalimi netgi palaikome ryšius ligi šiol ir tai labai džiugina. Taigi, dar kartą dėkoju Jums ir pradedu savo trumpą informacinį straipsnį. Tiesa, per daugiau nei dešimt metų, kai buvo parašytas pirmas šio teksto variantas, įvyko daug pasikeitimų, tikrai kokybiški nameliai, kurie prieš dešimtmetį buvo mums neįperkami, dabar (ypač po euro įvedimo, haha) tapo palyginti nebrangūs, o kokybė jų tikrai išskirtinė. Beje, nameliai Lietuvoje buvo viena iš nedaugelio prekių, išlaikiusių savo kainą nepadidėjusią nuo 2008m. krizės. Deja, dėl praėjusiais metais  įvykusio Brexit bei dabar besitęsiančio visko brangimo bei karo Ukrainoje (kuro kainos) ir jiems teko pabrangti. Taigi, kadangi atsiranda naujesnė informaciją, aš ją paryškinsiu kitu šriftu. Gero ir naudingo skaitymo!

ATNAUJINTA 2022.03.09 SVARBI INFORMACIJA DĖL COVID-19 ĮTAKOTOS SITUACIJOS BEI KARO UKRAINOJE.

ŠIAIS IR PEREITAIS METAIS LABAI SUMAŽĖJĘS NAUDOTŲ NAMELIŲ PASIRINKIMAS JUNGTINĖJE KARALYSTĖJE. AŠ DAR 2021M. VASAROS PRADŽIOJE, O VĖLIAU IR RUGSĖJO MĖNESĮ RAŠIAU, KAD BUS TOKIA SITUACIJA, NES NAUJŲ NAMELIŲ GAMYBA 2021M. TEVYKO MAŽIAU NEI TREČDALIU TO, KAS BUVO 2018-19M. , O TO PASEKMĖ- PER METUS SUSIDARĖ 35-40.000 NAUJŲ NAMELIŲ TRŪKUMAS. NAUDOTAS NAMELIS PARDUODAMAS IŠ PARKO TIK TADA, KADA Į JO VIETĄ ATVEŽAMAS NAUJAS NAMELIS, IR TAI VIENINTELIS NAUDOTŲ NAMELIŲ ŠALTINIS, NES JUOS GALIMA LAIKYTI TIK PARKUOSE. TOKIO DALYKO, KAIP PRIVAČIAI LAIKOMI NAMELIAI BEVEIK NĖRA. TAIGI ŠIAIS METAIS, KAIP IR PEREITAIS, NIEKAS NEPARDUODA NAUDOTŲ NAMELIŲ, LAIKO JUO KITAM SEZONUI. O DĖL TŲ, PARDUODAMŲ TRŪKUMO, TENKA KAINOMIS VARŽYTIS SU VIETINIAIS NAMELIŲ PARKAIS, KURIE TIKRAI MOKA DAUGIAU, NEI NORI MOKĖTI LIETUVIS KLIENTAS 🙂

ŠIUO METU AIKŠTELĖJE TURIU VIRŠ ŠIMTO  VIENETŲ. DIDESNĖ DALIS NAMELIŲ, ESANČIŲ TINKLAPYJE YRA AIKŠTELĖJE VILNIUJE, NES KONKURENTAI PRIDĖJĘ DAUG NUOTRAUKŲ, BET PARDAVIMUI NIEKO NETURI. TAI RAŠAU, NES KLIENTAI SKUNDŽIASI, KAD NUVAŽIUOJA IR RANDA KELIS NAMELIUS, O INTERNETE PARODYTI VOS NE ŠIMTAI VIENETŲ, ATSEIT ESANČIŲ PARDAVIME.

DĖL DARBO LAIKO 2022M. PAVASARIO- VASAROS SEZONO METU. ATNAUJINTA 2022.03.09. Pirmadienį-penktadienį dirbame jau įprastu laiku nuo 8.00 ryto iki 18.00 vakaro. Jei norite atvykti vėlesniu laiku, skambinkite bent dvi valandos iki Jūsų atvykimo ir suderinsime vėlesnį laiką. 

Šeštadienį dirbame nuo 9.00 iki 16.00, bet dėl Jūsų patogumo bandome suskirstyti dieną į 20-30 min atkarpas, kurias skiriame atskiriems klientams, todėl prašome paskambinti iš anksto, kad galėtume suderinti tikslų laiką. Dažnai gaunasi taip, kad tarp 11.00-13.00 suvažiuoja daug atskirų klientų ir negalime nei vienam skirti pakankamai laiko, kad suteiktume visą jums naudingą  informaciją, o jos, patikėkite, tikrai yra daug 

Sekmadienį nedirbame, bet esant reikalui, susitarsime ir sekmadieniniam susitikimui. Tik paskambinkite kaip galima anksčiau, geriausiai bent dieną prieš. Ačiū už supratimą.

DĖL PIGESNIŲ NAMELIŲ: dėl sukilusių transporto bei degalų kainų bei sąnaudų, jei noriu namelį parduoti iki 6500-7000 eurų, turiu jį UK susirasti už dyką ir kad man dar už dyką jį pristatytų į uostą, taigi tokiu atveju įmanoma surasti tik utilizacijai skirtų namelių, kurie tikrai yra gana prastos būklės ir aš stengiuosi tokių variantų vengti.. Ta prasme jų pasitaiko gal ir visai neblogų, bet aš bandau klientams paaiškinti, kad už 6500-7000 namelis dažniausiai bus prastas, bet už 8500-9000 rasite beveik idealų. Aš gerbiu kiekvieną klientą ir apgailestauju, kad tiesiog už tą minimalią kainą kartais nelabai ką galiu pasiūlyti. Gal turi konkurentai, nežinau 🙂

SVARBU/ĮSPĖJIMAS! Mano įmonė, dirbanti kaip www.caravan.lt neturi nieko bendro su tinklapiu www.karavanai.eu. Šie pardavėjai prieš keletą metų akiplėšiškai nukopijavo mano tinklapio pavadinimą ir visur prisistato www.caravan.lt atstovais, bei pardavinėja jokių normalių kokybės standartų neatitinkančius namelius taip teršdami mano įmonės gerą vardą ir reputaciją. Kad nemanytumėte, kad esu vienašališkas, galiu tik pagirti kitus konkurentus iš Kauno, jie parduoda tikrai gerą produktą, ko niekaip nepasakysiu apie www.karavanai.eu. Būkite atidūs.

KODĖL KAINŲ KATEGORIJOS? Nekilnojamojo turto pardavėjai pirkdami/parduodami gyvenamąjį būstą remiasi trimis pagrindiniais kriterijais-vieta, vieta ir dar kartą vieta  Nuoširdžiai patariu-perkant namelį atsiminkite kitus tris kriterijus- kokybė, kokybė ir dar kartą kokybė. Iš pirmo žvilgsnio pažiūrėjus į nuotraukas pirkėjui nameliai atrodo tokie patys. Bet taip nėra. Iš viso išleista keli tūkstančiai modelių, kurie savo kaina, kai buvo nauji, skyrėsi vieni nuo kitų iki septynių kartų! Čia kaip lyginti patį pigiausią dabar išleidžiamą Mersedesą su pačiu brangiausiu. Iš pirmo atrodo, kad jie nesiskiria-mašina, vairas, penkios sėdynės, variklis, užsiveda, važiuoja. Kam mokėti daugiau. Bet kas pabando geriausią, iš karto pajaučia skirtumą.  O tas skirtumas susideda iš, atrodo, nereikšmingų detalių, bet pojūtis ir vaizdas visai kiti. Taip ir su nameliais. Žiūrėkite, kas viduje. Bandykite pamatyti kokybės skirtumą. Be viso to, namelis yra naudotas daiktas-žiūrėkite, kaip stipriai jis nugyventas, o galbūt ir beveik apynaujis? Kas jame perdaryta; išimtos pertvaros, dažytos sienos, keistos lubos. Šia jūsų žinių spraga ir  naudojasi nesąžiningas pardavėjas, sakydamas kad pas jį toks pat namelis keliais šimtais ar net tūkstančiu eurų pigesnis. Bet nutyli apie kokybės skirtumą, kuris Jums turėtų būti svarbiausiu sprendimą nulemiančiu veiksniu. (Gyvenimiškas pavyzdys- nenaujo automobilio pirkimas, kur Jūs rinkdamiesi iš dviejų to pačio gamintojo ir modelio automobilių, perkate tą, kurio kilometražas mažesnis, nors kartais jis ir kainuoja vos ne per pusę brangiau). Apvažiuokite kelis pardavėjus, palyginkite kokybės ir kainos santykį, ir tada apsispręskite dėl pirkinio, juk vis tik daiktas nepigus ir turės Jums tarnauti dar daug metų.

 

Pavadinimas. Gal labiau tiktų vadinti juos mobiliais namais, juk didesnės jų dalies kvadratūra ne mažesnė nei 35 kvadratai, o tai juk vidutinis dviejų kambarių butas. Tik to buto niekas butuku ar buteliu juk nevadina ☺ Bet tiek to, pasilikime prie mobilių namukų pavadinimo.

 

Dydžiai. Pagrindiniai dydžiai yra trys: plotis, ilgis ir vidinių patalpų (lubų) aukštis. Pradėsime nuo pločio: yra tik du pločiai-3.20m ir 3.70m., toliau aš juos įvardinsiu kaip siaurą ir platų namukus. (2018-2019m. pradėjom vežti ir 4-4.2m pločio namukus, tai prabangūs žieminiai variantai, pasitaikantys gana retai.) Siauras namukas labiau primena senuosius tarybinius keleivinius traukinių vagonus (mūsų vadintus ‘’plackartiniais’’) arba statybinius vagonėlius. Vietos jame tikrai yra, bet jei palyginate su plačiais, t.y. 3.70m pločio namukais, tai tie papildomi penkiasdešimt centimetrų pločio labai padidina erdvės pojūtį namukų viduje, t.y. namukas atrodo vos ne dvigubai erdvesnis negu siaurasis. Nežinau, kaip kitos įmonės, bet mes jų atvežame labai retai, nebent būtų koks nors išskirtinis modelis ar dizainas, nes tiek užpirkimo kaina, tiek ir transportas siauram ar plačiam namukui visiškai vienodi, ir tada pradedi galvoti, kad klientui geriau pasiūlyti didesnį plotą už tą pačią kainą.

Standartinis ilgis yra 10.66m. Toks keistas matmuo gaunasi dėl angliškų pėdų konversijos į metrus, mat dažniausiai namukai yra 35 pėdų ilgio. Galimi kiti variantai, kaip antai: 32 pėdos(9.75m)-antras pagal dažnumą dydis, 30 pėdų (9.10m); 28 pėdos(8.60); 36 pėdos(11.00m); 37 pėdos(11.30m)-retesni variantai. Šie du dydžiai, t.y. ilgis ir plotis visada atsispindi namuko pavadinime, pvz., WILLERBY GRANADA 35X12X2, kur pirma rašomas gamintojas, po to modelis, po to ilgis, plotis ir kambariu skaičius. (Panašu į automobilio aprašymą, pvz. VOLKSWAGEN GOLF 1.3, ar ne? )

Trečias svarbus matmuo yra vidinis lubų aukštis, bet jis jokiuose aprašymuose nefigūruoja, gal čia dėl to, kad vidutinis anglas tikrai mažesnis už vidutinį lietuvį. Baziniai aukščiai yra trys: 2m., 2.2m. ir 2.4m. Tai nėra kažkokie tikslūs dydžiai, dažniausiai 2m bus 2.03-2.05m o 2.2m bus 2.15-2.18m. Yra nestandartinių namukų variantų, pvz. 2.3m namukuose su skliautinėmis lubomis, bet čia bus vidurinis matmuo o kraštiniai bus tie patys 2-2.2m. Kai kurie klientai prašo tik ‘’aukštalubių’’ namukų, atseit ten daugiau erdvės ir pan., bet čia viskas priklauso nuo požiūrio, antai aš beveik dviejų metrų ūgio, bet didesnė dalis ‘’žemalubių’’ namelių man jokio diskomforto nesuteikia, t.y. lempų su galva daužyti netenka . Bet, kaip ir sakiau, čia kiekvieno asmeninis pasirinkimas (anot rusų-na vkus i cvet druzej net). Tikrai rekomenduočiau tik plačius namukus ir ne mažesnius kaip 32 pėdų(9.75m); nes tai jau namas, o ne namukas.

 

Kambariai. Kaip ir rašiau aukščiau, kambarių skaičius rašomas namuko pavadinime. Bet turėkite galvoje, kad anglai niekada neskaičiuoja svetainės kaip kambario. Neklauskite kodėl, tiesiog taip jau yra. Taigi, kambariai yra tai, ką mes vadintume miegamaisiais. Jei rašoma, kad namukas turi du kambarius, tai namuke bus du miegamieji ir svetainė. Jei rašoma, kad yra trys kambariai, tai bus trys miegamieji ir svetainė. Yra išskirtinių variantų su keturiais miegamaisiais, bet tai visiška retenybė. Labai svarbu žinoti vieną dalyką apie kambarių skaičių – kuo jų daugiau, tuo jie mažesni, nes kažkodėl gamintojai nelinkę mažinti svetainės ir virtuvės o mažina miegamųjų kambarių dydį. Kiekviename namuke yra dviejų tipų miegamieji kambariai: pavadinsiu juos ‘’tėvų’’ ir ‘’vaikų’’ miegamaisiais. “Tėvų’’ miegamasis visada didesnis, su dvigule lova (dažniausias lovos dydis 1.40mX1.90m); sienose arba pasieniuose įmontuotos nemažos rūbų spintos, kartais būna atskiri praustuvai, grožio staliukai moterims, baldakimai virš lovos galvūgalio ir pan. “Vaikų” miegamasis visada mažesnis, ten būna dvi lovos (dažniausias lovų dydis 0.70mX1.86m); nedidelė rūbų spinta, naktinis staliukas. Aš perkančiam rekomenduočiau gerai pagalvoti, kiek žmonių naudosis namuku kasdien. Didesnė dalis pirkėjų sako ‘’Norime namuko su kiek įmanoma daugiau miegamųjų kambarių’’. Aš pasidomiu , ar didelė šeimyna, sako “ne, mes tik dviese, bet žinote, gal kokių svečių užsuks, tai nebus kur suguldyti”. Visada atminkite, jei namuke yra trys miegamieji, trečias bus padarytas mažinant didelį ‘’tėvų’’ miegamąjį, o tada tas ‘’tėvų’’ miegamasis tampa ne toks patogus naudotis. Taigi, jei nesate šeima iš šešių asmenų, rinkitės dviejų miegamųjų namuką, gyvenimas bus tikrai komfortiškesnis. O dėl vietos svečiams nepergyvenkite, visada galite suguldyti papildomus žmones salone, nes originalūs priekiniai baldai transformuojasi į dvigulę lovą, o valgomojo kampas į tokią ‘’pusinę’’ dvigulę lovą (1.20m pločio ir 1.50-1.60m ilgio)-puikiai tinkamą vaikams.

 

Virtuvė. Virtuvė būna pilnai įrengta, t.y. visos spintelės, dujinė arba elektrinė orkaitė ir viryklė, šaldytuvas, kriauklė, etc. Prie virtuvės priskirčiau ir automatinį vandens šildytuvą, kuris tuo pačiu gamina šiltą vandenį ir dušui/voniai. Būna trys dažniausi virtuvės išplanavimai: išilginis ir U raidės formos ir padalinta virtuvė (vienoje pusėje orkaitė, kitoje pusėje krauklė). U raidės virtuvė patogesnė, nes dažniausiai ji komponuojama su valgomuoju kampu, esančiu kitoje pusėje. Šis kampas dar turi tą pliusą, kad jį galite paversti dvigule lova vaikams. Išilginė virtuvė dažniausiai sutinkama siauruose trijų miegamųjų namukuose. Namukai su padalinta virtuve pradėti gaminti nuo 1998m, jie visada taip vadinamo atviro plano, t.y. svetainė ir virtuvė sudaro vieną erdvę. Taigi, virtuvės pasirinkimas priklauso tik nuo Jūsų skonio.

 

Svetainė. Svetainė dažniausiai užima nuo ketvirtadalio iki trečdalio bendro namuko ploto. Ją sudaro pilnai integruota minkštoji dalis, spintos ir/arba sekcijos, vienas arba du staliukai, tv stalas. Variantų čia begalės. Reikia paminėti, kad iš viso mobilių namų yra pagaminta virš keturių šimtų įvairiausių rūšių, kurios skiriasi dydžiu, dizainu, kambarių skaičiumi, o labiausiai išskirtinė namuko dalis yra svetainė. Galų gale tai pagrindinis namuko kambarys, kuriame gyvenama, valgoma ir apskritai praleidžiama didžiausia laiko dalis. Taigi pasirinkimas visiškai priklauso nuo Jūsų skonio. Norėčiau paminėti vieną dalyką-jei svetainėje nėra integruotų baldų o stovi pvz. odinių baldų komplektas, tai nieko baisaus, nes dažniausiai tokie baldai yra žymiai geresni komforto atžvilgiu ir kaip originalus sprendimas yra statomi į visus aukščiausios klasės namukus. Jei paprastesnis/pigesnis namukas turi tokius baldus-nieko baisaus, tiesiog įsitikinkite, kad kai buvo išimtas senas įkomponuotas komplektas nebuvo pažeistos namuko sienos ir grindys ir ar nepasikeitė namuko išorinė geometrija, nes kai kurios minkštosios dalys atlieka skersinių ir išilginių atramų vaidmenį.

 

Vonia / dušas / WC. Yra keletas variantų. Dažniausiai pasitaikantis dėl vietos ekonomijos-bendras vonios kambarys su WC. Dažniausias sprendimas čia yra dušo kabina arba pusvonė, vonią turi tik patys didžiausi 37 pėdų (11-12m) ilgio namukai. Vonios patalpoje visada yra ir praustuvas. Įėjimo durys būna vienerios (mažesniuose namukuose) iš bendro naudojimo koridoriaus arba dvejos, šiuo atveju antras įėjimas visada bus iš didžiojo miegamojo kambario (tam, kad vonia būtų galima naudotis neįšėjus į bendro naudojimo koridorių). Kitas vonios variantas-atskirai vonia ir WC, pasitaiko didesnio ploto namukuose. Esant galimybei rekomenduočiau rinktis variantą su atskiru WC, tai patogesnis sprendimas jei namuke gyvena didesnė šeimyna. Dar atkreipkite dėmesį kad vonios patalpa būtų kaip galima didesnė-kad būtų vietos automatinei drabužių skalbyklei, kuri dėl kažkokių priežasčių į namukus beveik niekada nemontuojama. Vandens maišytuvai dušo kabinoje visada būna europietiško tipo, t.y. karštas ir šaltas vanduo maišosi automatiškai, o štai praustuvėje ir vonioje (jei tokia yra) dažniausiai bus atskiri čiaupai šiltam ir šaltam vandeniui (sako, kad šis angliškas paprotys turėti du atskirus čiaupus atsirado iš taupumo, mat reikia užkišti praustuvę tam, kad šiltas/šaltas vanduo susimaišytų, o ne pastoviai bėgtų, kas labai padidina vandens sutaupymą). Beje, virtuvinis maišytuvas visada bus europietiško tipo.

 

Mobilaus namuko sandara: mobilaus namuko bazė ir pagrindinė laikanti konstrukcija-metalinė. Ją sudaro ašis su ratais, virš jos išilgai viso namuko eina du laikanteji balkiai o virš jų dar dešimt-dvylika trumpesnių skersinių balkių. Visa ši konstrukcija metalinė, bet perkant reikia labai įdėmiai ją apžiūrėti, nes ji kartais surūdija taip stipriai, kad realiai namukas laikosi ant keleto medinių balkiukų. Bet apie tai parašysiu straipsnio gale, prie rubrikos “Problemos su namukais”. Ant skersinių metalinių balkių vėl dedami išilginiai, dabar jau mediniai balkiai ant kurių dedama dviejų-trijų centimetrų medžio drožlių plokštė. Su ja jau susijusios namukų ‘’plonybės’’, pvz. kai kurių gamintojų kai kurių modelių grindys padarytos iš pigesnės plokštės, kuri labai gerai sugeria drėgmę ir tuo pačiu labai gerai pūva ir trupa. Jei prie to pridėsite surūdijusią iki skylių metalinę šasi , tai ir išeis Jums pigus namelis. Bet apie tai vėliau. Taigi, ant medžio drožlių plokštės jau statomos išorinės ir vidinės sienos. Išorinė siena sudaryta iš medinių brusų karkaso, iš vidinės pusės siena padengiama specialios sudėties presuoto kartono plokšte, kuri savo ruožtu vietoje tapetų padengta ypač kokybišku ir gerai atrodančiu nedegaus plastiko sluoksniu. Kaip šiltinamoji medžiaga sienose naudojama akmens vata arba putplastis. Čia vėlgi prasideda “plonybės”: putplastis žymiai geriau negu vata, bet Jūs gi nežinote, koks gamintojas kokiame modelyje ką naudoja. O mes, pardavėjai, žinome, ir gamintojas puikiai žino. Štai čia Jūs ir galite suprasti, kaip taip yra-du namukai atrodo beveik tokie patys ( tik gamintojas skirtingas) o kaina skiriasi keliais tūkstančiais eurų. Na, bet apie tai irgi vėliau. Taigi, tos vatos arba putplasčio dedama iki keturių centimetrų. Atrodo kaip ir nemažai, bet atminkite, kad namukų tėvynė-Anglija, ten žiemą temperatūra retai kada nukrenta iki nulio, ką ten apie minusą kalbėti. Jiems tokiame namelyje šilta, o mums prie minus dešimt-jau nebe. Išvada peršasi pati-reikia namuką apšiltinti arba pirkti originalų anglišką žieminį variantą, na bet apie tai bus atskira rubrika vėliau. Bet grįškime prie sienų. Išorinė sienų pusė padengta gofruota aluminio skarda, taigi yra visiškai atspari bet kokiems aplinkos poveikiams. Stogas irgi visiškai padengtas aliuminiu. Jei namuko šasi gerai prižiūrima, tai namukas gali stovėti dešimtmečius be jokių problemų. Dabar apie langus ir duris. Standartiniame mobiliame namuke naudojamas viengubas paprastas 4mm stiklas aliuminio rėmuose (profilyje). Būna namukai su 28-29mmstiklo paketais ir plastikiniais rėmais arba su 19mmstiklo paketu alimininiame rėme. Apie stogą. Jis padarytas labai panašiai kaip normalaus namo stogas, prie skersinių balkių iš apačios pritvirtintas presuotas kartonas, padengtas plastiku, ant jo dedama dešimt-penkiolika centimetrų akmens vatos, iš viršaus viskas uždengta aliuminiu, kurį laiko mediniai grebėstai.

ATNAUJINTA 2019-2020M: Naujesni ir brangesni namelių variantai jau tinkami ir mūsų klimatui. Jie turi keliais centimetrais pastorintas sienas, (kai kurie net iki dešimties centimetrų), penkių-dešimties centimetrų vatos sluoksnį grindyse, papildomus penkis-dešimt centimetrų vatos stoge. Langai šiuose nameliuose plastikiniai su stiklopaketais, ženkliai kokybiškesni nei buvo prieš dešimtmetį. Šildomi arba centriniu radiatoriniu arba centriniu karšto oro srauto padavimo šildymu. Abu variantai kokybiški ir savo funkciją atlieka gerai. Klientai pradėjo pirkti daugiau žieminių variantų nei vasarinių (tam įtakos turėjo truputį sumažėjusi žieminių namelių kaina UK bei padidėjęs bankinių paskolų Lietuvoje išdavimas, nes žmonės renkasi sumokėti truputį daugiau, bet gauti ženkliai kokybiškesnį produktą. Automatiškai aš gaunu daugiau atsiliepimų iš klientų, ir visi teigia, kad dujinis šildymas su karšto oro srautu yra geresnis dėl savo papildomos funkcijos-didesnio oro išdžiovinimo, kas normaliame name nepageidaujama, bet nameliui su plonesnėmis sienomis yra pats tas.) Dujų sunaudojimas tokiame namelyje kinta tarp keturių-aštuonių balionų per mėnesį šaltuoju metų laiku, pinigine išraiška-80-150 eurų mėnesiui. Tai vėlgi nėra 100 proc. visiems tinkanti informacija, nes vieni žmonės mėgsta +28C, kitiems ir +20C per daug.

VASARINIS AR ŽIEMINIS VARIANTAS? Svarbiausias klausimas klientui, ieškančiam namelio nuolatiniam gyvenimui 🙂 Išdėstysiu argumentus už ir prieš.

1. Vasarinis namelis + apšiltinimas. Pliusai-a.) galite pasidaryti storesnes sienas beigi grindis (5cm originali siena + 10cm papildomas apšiltinimas+10cm putų polistirolio grindyse). b.) galite susistatyti 48mm trigubą stiklo paketą su 10cm storio plastiku. c.) Pastačius šilumos siurblį oras-oras turėsite šiltą namelį, gražiai derantį prie aplinkos. Minusai: a.) Vasariniai variantai visada bus prastesnės komplektacijos ir labiau nugyventi, nes tai beveik kiekvienu atveju bus “nuominis“, t.y. gana nudrengtas namelis. b.) Šiuo metu beveik neįmanoma rasti meistrų, kurie tai padarytų kokybiškai ir teisingai. Tie, kurie skelbiasi internete, prašo apie 10.000 eurų su medžiagomis ir darbu(medžiagų bei langų kaina su nuolaidomis apie 4500-5500 eurų), kas, sudėjus su tvarkingo vasarinio namelio kaina pas mane, sudarys 16-18000 eurų! Man tai neatrodo protingas sprendimas, tada geriau imti anglišką žieminį variantą ir statyti oras-oras šilumos siurblį kaip papildomą šilumos šaltinį. Tie, kas galvoja apsišiltinti namelį patys, paskaičiuokite, kad sugaišite bent mėnesį laiko, per kurį negalėsite dirbti savo kasdienio darbo ir gauti už tai atlygio. Aišku, sakysite, kad pasidarysiu savaitgaliais ir po darbo, bet praleisto laiko su šeima  nesusigrąžinsi 🙂 Bet čia mano asmeninė nuomonė 🙂

2. Angliškas žieminis variantas+oro siurblys. Pirmiausia noriu pasidalinti rasta informacija: vidutinė sausio mėn. temperatūra UK yra nuo+2C iki +7C, Lietuvoje nuo +1.5 iki -4C(meteo.lt duomenys už 1981-2019m), taigi santykinis skirtumas tik apie 5 laipsnius, kas nėra tragiškai daug. Aišku, nekalbu apie ekstremalius atvejus, bet kiek tų dienų virš -10C būna, patys žinote. Be to, kuo toliau, tuo atsiranda didesnis kokybiškesnių angliškų žieminių namelių pasirinkimas, kai kurie originaliai su 8-10cm storio sienomis, tikrai geri variantai. Taigi: a.) pliusai: tikrai geresnė surinkimo kokybė ir aukštesnė klasė, geresnis  išorės bei vidaus dizainas. . b.)Jau yra sumontuotos centrinio šildymo sistemos su radiatoriais arba pučiamu karštu oru. c.) dažniausiai tai aukšti nameliai su 2.4m lubom kaip standartu, t.y. atrodantys kaip butas ar namas iš vidaus. b.) Minusai: reikalingas papildomas grindų apšiltinimas iš išorės 10cm putų polistiroliu (kaina apie  400 eurų, mes padarome), reikalingas papildomas šilumos šaltinis -rekomenduoju šilumos siurblius oras-oras(kaina 400-650 eurų), gaunasi veik dukart pigiau nei dujos, o ir patogumas žymiai didesnis + naudojant šilumos siurblį, vyksta ir papildomas oro džiovinimas, kas yra labai gerai namelyje su plonesnėm sienom, nei namo. 

VASARINIS AR ŽIEMINIS-IŠVADOS:  KAINA+IŠLAIKYMO SĄNAUDOS+KITA:

Vasarinis-5500/7500-namelio kaina+5500/10000-šiltinimas+ 600-šilumos siurblys; viso 11-18000 eurų/mažesni išlaikymo kaštai/ne toks gražus kaip žieminukas/rūpestis dėl teisingo apšiltinimo

Žieminis-7500/16000-namelio kaina + 600-šilumos siurblys; viso 8000-16000 eurų/truputį didesni išlaikymo kaštai/gražesnis už vasarinį/nereikia rūpintis dėl apšiltinimo ir kt. 

Vienu žodžiu-turite nuspręsti patys 🙂

DĖL APSAUGOS NUO SAULĖS IR KARŠČIO-kiek namelį bešiltinsite ar pirksite žieminį variantą ir jei namelis stovės tiesioginiuose saulės spinduliuose, šios problemos neišspręsite. Vienintelis ir pigiausias  sprendimas yra tai, ką daro Italijoje su šiais nameliais: pastatyti namelį į tokį savotišką “garažą“-virš namelio padaryti vienašlaitį stogą, be jokių pašiltinimų ar sujungimo su nameliu. Labai puikiai dera kartu su nedidele terasa priekyje, stogo pratęsimas tampa ir terasos stogu. Šį variantą teko matyti pritaikytą Italijoje tokiems patiems nameliams, lauke plius keturiasdešimt, o namelyje apie dvidešimt du-trys laipsniai.

 

Šildymas. Originaliai mobilus namukas apšildomas dujiniu židiniu, esančiu svetainėje ir elektriniais radiatoriais, kurie originaliai tvirtinami arba ant sienų arba yra įtvirtinti lubose kaip plokšti kaitinimo elementai ir reguliuojami reguliatoriaus, esančio dažniausiai ant sienos tame pačiame kambaryje kaip ir šildytuvas, pagalba. Sieninis variantas mums visiškai įprastas, o lubinis galėtų pasirodyti keistas, juk pagal fizikos dėsnius šiltas oras kyla į viršų. Teko išbandyti šį variantą, ir, atrodo, veikia gan normaliai. Originalūs elektriniai šildytuvai yra tik iki vieno kilovato galingumo, turi automatinius reguliatorius pagal temperatūrą. Šiaip namelio apšildymui net ir šalčiausiu oru puikiai tinka mano jau minėtas dujinis židinys, jis dažniausiai penkių kilovatų galingumo, taigi labai greitai prišildantis patalpą. Kiti šildymo variantai-centrinis šildymas dujomis ir centrinis pučiamasis šildymas. Pirmajame variante namukas turi normalius radiatorius ir normalų didelį dujinį centrinio šildymo katilą. Minusai-visi vamzdeliai išvedžioti po namo grindimis, taigi esant didesniems šalčiams yra didelis užšalimo pavojus jei nustojate šildyti keletui valandų (arba reikia namą statyti ant pamatų ir gerai apšiltinti, o tai jau brangu ir atima daug laiko). Dabar siūlome klientams į tokią sistemą pilti glikolį, jis nužšala, ir sistema dirba puikiai.  Pučiamasis centrinis šildymas, veikia sekančiu principu: oras įsiurbiamas į pašildymo įrenginį iš namo koridoriaus, tame šildytuve jis sušildomas ir per ortakius, esančius namo viduje o ne išorėje, paduodamas į visus kambarius. Tai populiariausias šildymas JAV, kas bandė, sako kad patogus ir greitas.  Tikrai efektyvus variantas-šilumos siurblys oras oras, vadinamasis inverteris, kuris žiemą veikia kaip šildytuvas o vasarą kaip kondicionierius. Tik pusantro kilovato galios agregatas apšildo ir atvėsina namą per maždaug dešimt-penkiolika minučių. Geras variantas veikimo ir ekonomijos prasme, dabar Europos Sąjunga duota subsidijas šių siurblių statymui į privačius namus.

 

Elektros instaliacija. Mobilus namukas ‘’naudoja’’ įprastą 220V srovę. Visa vidinė elektros instaliacija niekuo nesiskiria nuo paprasto namo ar buto: lygiai tokie patys jungikliai ir elektros lizdai. Tiesa, reikia paminėti, kad lizdai yra angliško varianto, bet tai ne problema, keisti jų nereikia, pakanka nusipirkti keletą adapterių, kurie parduodami visose didesnėse ūkinių prekių parduotuvėse ir tekainuoja iki kelių eurų. Atskiro paminėjimo reikalauja ir lemputės (kai kurios); nes jos yra angliško standarto, t.y. cokolis neturi sriegio, kaip mums įprastose lemputėse, bet turi dvi auseles, kurios yra įstatomos į specialias išpjovas šviestuvo cokolyje. Žinoma, esant norui galima pasikeisti visus šviestuvus į lietuviškus, tada ir angliškų lempučių nebereikės. Pagrindinis elektros įvadas yra išvestas į išorę namuko grindyse. Pajungimas yra europinio standarto trijų taškų baltai –mėlyna jungtis. (Liaudiškai vadinama ‘’mama-papa”). Esant reikalui jų irgi galite nusipirkti ūkinių prekių parduotuvėje. Prie instaliacijos dar priskirčiau TV išvadus kiekviename kambaryje (specialios europinio standarto rozetės). Išvadas į lauką išeina dažniausiai namuko priekio kairėje pusėje. Žinoma, transportuojant namuką visos antenos nuimamos, bet perkant priminkite, duosime veltui.

 

Komunikacijų pajungimas. Pastačius mobilų namuką į jam priskirtą vietą jau galime prijungti komunikacijas. Jų yra keturios: elektra, dujos, vanduo ir kanalizacija. Apie elektros pajungimą jau aprašiau rubrikoje apie elektros instaliaciją. Dujos: naudojami paprasti raudoni propano-butano balionai, kurių galite nusipirkti kiekvienoje degalinėje. Balionas jungiamas per namuko išorėje, dažniausiai galinėje dalyje esančią aukšto spaudimo dujų žarną. Būtinas reduktorius, jį galima nusipirkti ‘’Senukuose”, kainuoja nepilnus dešimt eurų, klauskite ‘’reduktoriaus tarybiniam balionui’’. Kažkas buvo uždavęs klausimą dėl gamtinių dujų naudojimo. Pasiteiravau pas dujininkus, sakė kad galima gauti kažkokį specialų reduktorių, bet pats neieškojau. Tik jokiu būdu nejunkite per paprastą reduktorių-sugadins visą sistemą, nes ten spaudimas keletą kartų didesnis nei leidžiama. Dėl dujų sunaudojimo: dujos naudojamos vandens pašildymui momentiniame šildytuve, čia jų sunaudojimas minimalus taip pat kaip ir dujinėje plytelėje. O štai židinukas sudegina jų sąlyginai nemažai. Jei jis veikia pastoviai, per šaltus mėnesius galite sudeginti ir iki 8 balionų per mėnesį. Čia, aišku, jei namukas neapšiltintas, o Jūs jame pastoviai gyvenate. Apšiltinkite namuką ir apie židinį pamiršite, pilnai užteks ir silpno elektrinio radiatoriuko. Apie vandenį: vanduo vamzdžiais tiekiamas į vituvinę kriauklę, vonią/dušą, prausyklę ir vandens šildytuvą. Pajungiamas per vieną vamzdį, išvestą po namu. Atsiminkite, kad normaliam vandens šildytuvo darbui reikia bent vienos atmosferos slėgio, antraip jis neįsijungs (čia tokia apsauga, kad nesudegintumėte kaitinamojo elemento). Jei turite vandenį be spaudimo, nusipirkite hidroforą, jis kartu ir pompuoja vandenį pvz. iš šulinio ir paduoda jį į išvadą su reikiamu spaudimu. Kainuoja hidroforas apie vieną-du šimtus eurų ( Čia jau geras, ne pigiausias variantas. Pigaus nepirkite, labai dažnai streikuoja, geriau jau daugiau hidroforui išleisti nei po to vandens kolonėlės ieškoti). Kanalizacija: dažniausiai namas turi vieną bendrą išvadą. Kartais būna du išvadai-vienas iš virtuvės, kitas iš vonios. Jų lokalizacija po namuku labai įvairi. Kai kada klientai skambina ir klausia kurioje tiksliai vietoje jie yra, jie, atseit, iš karto nori pasidaryti kanalizaciją o po to jau pastatyti namuką. Čia patarimas vienas-pirmiausia atvežame namuką, pastatome jį tiksliai ten, kur numatyta o jau po to jungiame kanalizaciją. Juk duobė ar surinkimo taškas vis tiek nebus tiksliai po namuku. Dėl duobės. Žmonės klausia dėl sprendimo variantų, kurių galėčiau pasiūlyti keletą. Pigesnis-darome dvi (galima ir tris) duobes po tris-keturis rentinius su perbėgimu iš vienos į kitą. Čia viskas veikia paprastu nusėdimo principu: sunkesnės frakcijos nusėda pirmojoje ir antrojoje duobėse o į trečią patenka skystis, kuris gali susigerti į žemę jei yra smėlingas gruntas. Jei gruntas molingas-teks karts nuo karto išpompuoti. Kitas sprendimas-ekologiškesnis, bet kainuojantis dvigubai daugiau-Traidenio nuotekų valymo sistema. Kainos prasideda nuo beveik dviejų tūkstančių eurų, bet veikia tikrai gerai. Čia jau žinoma Jums spręsti ką pasirinkti.

 

Mobilaus namuko pastatymas. Šia tema klientai visada turi daug klausimų, kurių pagrindiniai: ar reikia betonuoti visą plotą po namu ir ar reikia daryti pamatus. Betonuoti viso ploto tikrai nereikia. Tam, kad namas stabiliai stovėtų, tereikia atramų aštuoniose vietose, dvi priekyje, dvi gale ir keturios per vidurį vienodais atstumais nuo ašies. Atramoms patariu naudoti paprastus geros kokybės (netrupančius) sienų blokelius arba šaligatvių plyteles. Jei namuką statote ant tvirto pagrindo (asfaltas, sutrombuotas žvyras, kieta dirvonuojanti žemė ir pan.) jokių betonavimų nerekomenduoju. Pakanka  16vnt Fibo tipo keramzitbetonio blokelių (180x250x500) bei 8 šaligatvio plytelių (375×375 arba 470×470). Visa tai kainuoja iki 50 eurų. Pirmiausia po atrama statoma plytelė o ant jos vėliau dedami blokeliai iki reikiamo aukščio. Esant reikalui, galiu duoti savo meistrus, jie papildomai paims apie 100 eurų už darbą, priklausomai nuo to, kur randasi jūsų namelis.  Namo atramos vietos dažniausiai būna nurodomos geltonomis rodyklėmis ant pačios važiuoklės. Logiška, kad kiekvienam namukui jos yra skirtinguose atstumuose viena nuo kitos, dėl to atramas darome tik pastačius namuką į vietą.

Dėl betoninių ar kitokių pamatų. Daryti ar ne-Jūsų pasirinkimas. Jei darysite pamatus atminkite, kad namas gali patekti į tą statinių kategoriją kuriems reikia supaprastinto statybos leidimo. Antra: darant pamatus padarykite taip, kad būtų paliktas priėjimas prie namo dugno, nes visos komunikacijos, t.y. vanduo, dujos ir elektra yra po namo grindimis. Priešingu atveju teks ardyti pamatus, jei kas atsitiks. Trečia, būtinai palikite ventiliacines angas pamatuose, nes namas turi ventiliuotis tam, kad nerūdytų ir nepūtų. Pačioje Anglijoje mobilaus namo ant pamatų matyti tikrai neteko. Dažniausias sprendimas-gražios medinės grotelės aplink visą namą, sudarytos iš atskirų ‘’blokų’’, kad reikalui esant būtų galima bet kurį atitraukti ir prieiti prie namo dugno. Be to jir ten susideda visus savo sodo įrankius ir kt.

Esant dideliam norui, siūlau tarpinį variantą tarp pamatų ir blokelių-leistinius pamatus, t.y. kolonas, dar kitaip vadinamas rostverku arba “svajomis“. Sprendimas neblogas, 2020m. kainomis: 400 eurų medžiagos plius 400 eurų darbas plius 200 eurų krano paslaugos. Matematika paprasta: pastatyti ant blokelių kaina 43 eurai, ant svajų-1000 eurų 🙂 Rezultatas beveik tas pats. Anglijoje per šešiolika metų nemačiau nei vieno namelio ant pamatų arba svajų. Tai daug ką pasako 🙂

 

Papildomas apšiltinimas.Užsiimame papildomu namukų apšiltinimu. Savo klientams suteikiame visą informaciją kaip teisingai atlikti darbus, duodame visą reikalingų medžiagų sąrašą ir schemas kaip tai padaryti. Patariame apšiltinti bent jau taip: grindys-10cm putų polistirolo, sienos-10-15cm polistirolo, stogas-35cm akmens vatos. Langus patariame dėtis bent jau penkių kamerų su 48mm paketu. Bendrai medžiagos (čia jau pačios geriausios) kainuoja iki 4500-5500 eurų kartu su langais. Apšiltinimas vyksta taip: pirmiausia apšiltiname namo dugną, po to tvirtiname medinį karkasą aplink namą, užpildome jį polistirolu, dengiame vėjo nepraleidžiančia plėve, darome stogą, dedame šiferį/skardą, statome plastikinius langus ir baigiame šiltinimą namelio sienų apkalimu lentelėmis. Aišku, variantų pasirenkant medžiagas yra begalės. Galima imti šiferį, galima ir Ranilla skardą. Langų pasirinkimas apskritai stulbinantis. Su saidingu (šaliuote) irgi tas pats-nuo pigiausio varianto kuris kainuoja tris eurus už kvadratą iki kanadietiškos plastikinės medžio imitacijos už penkiasdešimt. Viskas priklauso nuo Jūsų finansinių galimybių. Į pačią apšiltinimo technologiją labai nesigilinsiu, jei bus kokių klausimų prašome skambinti, tikrai padėsiu patarimu. Tokį namelį galite bet kada apžiūrėti mūsų aikštelėje-tai mūsų ofisas, padarėme jį kaip parodomąjį pavyzdį klientams.

Atnaujinta: Naujesni ir brangesni modeliai jau tinkami gyventi ir mūsų žiemoms. Nameliai, kurių kainos prasideda nuo 7-7500 eurų, jau beveik visi turės pastorintas sienas, dugną ir stogą, centrinį dujinį šildymą bei gan rimtus plastikinius langus su stiklopaketais. Šalčiausiais mėnesiais degins iki devynių balionų dujų per mėnesį, bet bus tikrai šilta. Plačiau apie tai parašyta šiek tiek aukščiau.

 

Transportas. Mobilūs namai turi ratus, bet jie pritaikyti tik namuko užtempimui ir nutempimui nuo specializuoto tralo bei namo manevravimui trumpais atstumais (iki kelių šimtų metrų). Manevruoti reikia labai atsargiai, nes pats namukas sveria nuo trijų tonų ir daugiau, ratai labai maži o jiems tenkanti apkrova labai didelė. Žinoma, jie yra specialūs, tai vadinami F kategorijos ratai atlaikantys labai didelį spaudimą, bet Jums rizikuoti nereikėtų. Sprogus ratui galima pažeisti važiuoklę ir patį namuko dugną. Savo klientams mes namus pristatome į vietą už dyką, tai jau įtraukta į namo kainą. Jei pirksite namą iš kažko kito, teiraukitės ar pristatys Jums į vietą. Ir neklausykite plepalų kad juos pervežti kainuoja nedaug-štai keli pavyzdžiai: Trakai-Naujoji Vilnia-400 Eur siauras namas ir 500 Eur platus, Klaipėda-Vilnius-nuo 800 Eur. Vežti galima tik su spec. tralais, pritaikytais namukų transportavimui, o juos Lietuvoje turi tik trys įmonės įskaitant ir mus. Taigi, neapsigaukite pigesne kaina.

 

Leidimai pastatymui. Svarbi ir opi tema. Mobilūs namai kaip daiktas ar produktas jokiuose statybos įstatymuose nėra niekaip sunorminti. Pagal savo esmę jie yra viduryje tarp normalaus namo ir tempiamos gyvenamosios priekabos. Žinoma, vienintelis panašumas į pastarąjį objektą yra du ratai ir kablys priekyje. Kaip jau minėjau, mobilus namas nėra lengvai transportuojamas o tuo labiau tempiamas daiktas. Taigi ir statybos ar gamtos inspektorių požiūris dvilypis. Nors nėra jokių norminių aktų, jie teigia kad jei prie mobilaus namo nepajungtos komunikacijos, tai jokio leidimo nereikia. Jei pajungtos-reikia supaprastinto statybos leidimo. Dėl pastarojo išdavimo tvarkos pasiskaitykite statybos reglamentą. Nors logiškai mastant, jei Jūs turite tempiamą gyvenamąją priekabą ir atvykstate su ja į kempingą pvz. Vokietijoje ir gyvenate ten tris savaites pasijungęs komunikacijas iš Jūsų gi niekas nereikalauja gauti statybos leidimą.

 

Svarbu! Kaip nenusipirkti mobilaus namo su paslėptomis problemomis! Pabandysiu Jums, mielas kliente, atskleisti keletą profesionalių paslapčių ir pasistengsiu išaiškinti, kodėl taip skiriasi iš pirmo žvilgsnio taip pat atrodančių mobilių namukų kainos.

Blogas kvapas. Namukas gali turėti blogą kvapą dėl keleto priežasčių. Tai gali būti naminiai gyvūnai-katės ar šunys. Kvapas šiuo atveju įsigeria visur-į minkštus baldus, kilimus, užuolaidas. Parduodant tokį namuką pardavėjai dažnai pripurškia jį visokių rūšių oro gaiviklių, palieka namo viduje kvepiančių gelių. Visada kelkite sau klausimą, ko gi čia tas namas taip prikvėpintas ☺ Panaikinti šio tipo kvapą galima išvalius baldus ir užuolaidas cheminiu būdu bei pakeitus kilimines dangas kitomis arba laminatu. Žinoma, tai kainuoja, už tai yra pigiau pripurkšti namą oro gaiviklių ir perkelti sąskaitą kvapo atsikratymui ant Jūsų pečių ir piniginės ☺ Gera naujiena čia-kvapą tikrai išnaikinsite. O apskritai-ieškokite namo su laminatu vietoj kiliminės dangos. Tai n kartų geresnis sprendimas. Blogesnės naujienos-kai buvę namo savininkai mėgo ne gyvūnus bet tabaką. Čia jau tenka pavargti iš peties: vien tik minkštųjų dalių ir audinių cheminiu valymu ir kilimų pakeitimu neišsisuksite. Tabako kvapas tiesiog įsigeria į sienas, baldus, žodžiu, tragedija. Galima daryti pilną cheminį namo valymą su karštais garais ir ypač kruopščiu sienų ir lubų plovimu. Kvapas didesne dalimi panaikinamas, bet sienos lieka gelsvos spalvos ir vis tiek jaučiamas vos juntamas šleikščiai salstelejęs tabako kvapas. Tokį kvapą bandoma maskuoti anti-tabac oro gaivikliu, kuriame vyraujančios muskusinio kvapo gaidos tabako kvapą laikinai išstumia. Teko matyti tiek prirūkytų namų, kad sienų spalva iš baltos buvo virtusi vos ne oranžine. Aišku, toks namas ir perkamas už atitinkamai mažesnę kainą, juk anglai irgi supranta išlaidas tokio namo sutvarkymui. Taigi ir Jūs mokėsite šiek tiek mažiau, bet gyventi pastovioje tabako apsuptyje teks irgi Jums. Pagalvokite. Dar viena bėda, tolygi prirūkytam namukui: tai kvapas, atsiradęs dėl pelėsio ir apskritai drėgmės tarpsieniuose. Pelėsinis kvapas dažnai atsiranda jei namukas stovi sandariai uždarytas keletą mėnesių. Ši kvapo rūšis lengvai pašalinama su antigrybelinio valiklio pagalba ir gerai padžiovinus ir pravėdinus namą. Čia panašiai kaip pelėsis Jūsų vonios kampuose, jis lengvai pašalinamas ir jo nebijokite. Blogiau kai pelėsis būna tarpusienyje arba lubose, o taip atsitinka specifinei mobilių namų rūšiai-‘’skenduoliams’’. Štai šių reikia bijoti labiausiai. Truputis istorijos: Anglijoje ne taip kaip Lietuvoje, mobilų namą gali statyti ne kur panorėjęs o tik tam skirtose vietose, vadinamose karavan parkais. Kadangi anglai mobilius namus perka norėdami pabėgti iš gana niūriai atrodančių gyvenamųjų rajonų ir juose praleisti kelias savaites atostogų, tai karavan parkai įsikuria itin gražiose vietose, o tai reiškia: upių slėniuose, prie ežerų ir kitų vandens telkinių. Jų ten tiesiog apstu, kaip ir lietaus Anglijoje. O jis turi savybę stipriai ir greitai pakelti vandens lygį upėse, o šios savo ruožtu užpilti mobilius namus ☺ Tarkime, nedidelis karavan parkas buvo apsemtas vandenuko. Savininkas atgavo pinigus iš draudimo ir nusipirko kitus mobilius namus o draudimas pasiėmė skenduolius. Ką gi jis su jais darys, negi košę virs. Tai štai tokie namukai parduodami vietiniams dileriams o šie savo ruožtu parduoda juos visiems norintiems. Dažniausiai už simbolinę kainą. Toks namukas yra sutvarkomas: chemiškai išplaunamas, gerai išdžiovinamas, pakeičiami kilimai, išbrinkę baldai, žodžiu viskas, kas sugadinta. Iš vidaus ir išorės namukas atrodo super, kaina irgi protinga, pvz kokiu trečdaliu mažesnė nei normali (ką čia žinai, gal pardavėjui pinigų greitai prisireikė, juk visko būna). Bet prisiminkite namuko sandarą: medinis karkasas prisigeria vandens ir išsiklaipo, pradeda atsirasti plyšiai, grindų plokštės geriau išdžiūvusios ima ‘’banguoti’’ arba trupėti, bet didžiausia bėda yra akmens vatoje sienose, nes ji laiko vandenį kaip kempinė, tuo pačiu pūdydama medinį karkasą ir vidinę namo sieną. Kvapas, kuris atsiranda dėl šios priežasties yra neišnaikinamas, nebent nuluptumėte visą aliuminio skardą nuo namo išorės ir sudėtumėte naują vatą. Dar vienas minusas-vata nebeatlieka savo paskirties, t.y. nebesulaiko šilumos dėl to, kad yra prisigėrusi vandens ir dėl to kad padidėjus svoriui ji sukrenta. Žodžiu, smirdantis namukas su visiškai tuščiomis sienomis. Iš savo patirties žinau, kad tokių namukų yra ne vienetai ar šimtai, bet tūkstančiai. Yra būdų išvengti tokio namo nusipirkimo. Aš, asmeniškai perkant visada tikrinu sienas su specialiu drėgnomačiu ir žinau daug nedidelių bet informatyvių gudrybių kaip atskirti tuos skenduolius, pvz viena iš jų-pasižiūrėti ar korpusinių baldų šonuose neperklijuotos lipnios medžio imitacijos juostelės, nes jos turi tendenciją namukui sudrėkus dėl bet kokių priežasčių greitai atšokti. Yra ir daugiau ‘’kabliukų’’, bet aš čia į juos nesigilinu, tik eilinį kartą perspėju-‘’neišsidurkite’’ pirkdami pigesnį produktą. Lygiai tokia pat bėda yra su nameliais, pas kuriuos buvo pažeistas stogas ar sienos, ir kurie nebuvo tinkamai laiku sutvarkyti. Pažeidimo anatomija panaši-maža skylutė, mėnesių mėnesiais o gal ir metais bėga vanduo, kaupiasi po truputį akmens vatoje, ši su savo svoriu išlenkia ir deformuoja lubas, sienas bei skleidžia specifinį kažkokių dervų kvapų mišinį. Su šitais susitvarkyti paprasčiau-kadangi pažeidimas lokalus, išimi lubas, jas pakeiti į lentutes, pakeiti vatą į naują, dažniausiai viskas susitvarko. Blogiau tai, kad kiti pardavėjai vietoj to, kad investuotų laiko ir pinigų padoriai sutvarkyti namelį, tą pažeistą vietą uždažo ar kitaip paslepia. Blogiausia-kad tokių didesnė dalis. Taigi pereiname prie kainodaros: atitinkamos kokybės namukas ir kainuoja atitinkamai ir tų kainų mes iš piršto neišlaužiame ir nuo lubų nenurašome. Mobilių namų rinka yra valdoma tokių pačių dėsnių kaip ir automobilių, ir jei Jūs ieškote, tarkime,VW Golfo dyzelio ir žinote, kad didesnės dalies gerai atrodančių automobilių kaina yra, tarkim, 9000 Eur o štai Jonas Jonaitis iš Marijampolės skelbiasi parduodantis tokį automobilį už 5 tūkstančius, Jūs iš karto pagalvosite kad čia kažkas ne taip ir, net jei ir nuspręsite pirkti to Jonaičio mašiniuką, tai pries sumokėdami pinigus būtinai apžiūrėsite jį servise. Tas pats ir su mobiliais namais-jei kažkas pigu, klauskite saves kodėl ir ar tai ateityje Jums nekainuos per daug. Žinote, automobilis lieka automobiliu, jį meistras Vasia iš penkto garažo paremontuos už keletą šimtinių, o Jūs pabandykite pakeisti vatą mobilaus namo sienose! Pagalvokite, kad Jūs perkate namą kuriame Jūs ir Jūsų vaikai praleisite du trečdalius laiko!

Kita rimta bet ištaisoma bėda-surūdijusi važiuoklė ir laikančios konstrukcijos. Žinokite, čia tiek ‘’čiūdų’’ prisižiųrėjau, kad net baisu. Šiaip mobilių namų važiuoklės labia tvirtos ir gali atlaikyti dešimtmečius nesurūdijusios, nes pati namo konstrukcija apsaugo ją nuo tiesioginio kontakto su vandeniu. Važiuoklė dažnai atrodo baisiai parūdijusi, bet nebijokite, tai tik paviršinės rūdys. Jas galima nuvalyti ir padengti ją antikoroziniu skysčiu, labia gerai tam tinka paprastas’’ bitukas’’, svarbu kad būtų bituminė bazė. Tik atminkite, kad tuo pačiu būdu pardavėjas bando nuslėpti ir visiškai supuvusias važiuokles. Aptepi bitumu storai ir atrodo tvirtas metalas, o pabandykite liesti-trijų mm lakštas trupa kaip vaflis rankose. Taip atsitinka, kai namukas perkamas iš pajūryje esančio caravan parko. Ten vėjas (patikėkite, jis Anglijoje toks, kad Lietuvoje tokio nematėte) neša smėlį su jūros vandens lašiukais ir tiesiog ‘’sušaudo’’ metalą. Mačiau penkerių metų senumo namukų su taip nupuvusia važiuokle, kad juos buvo galima nukelti tik su kranu. Pats nebevažiavo. Žinoma, tokių ir kaina ten atitinkama. Tokį namuką galima atvežti ir iki Lietuvos, problemų nėra. Bėda ta, kad transporto metu jis visiškai išsiklaipo, o jau tada laikykitės-paprasčiausias lietus pateks į tarpusienius ir namukas taps panašiu į aukščiau minėtus skenduolius. O šiaip jei važiuoklė šiek tiek parūdijusi-nėra ko baimintis, galima pavirinti ir namukas stoves dar ilgus metus. Svarbu kad būtų prie ko virinti ☺

Ir paskutinė iš problemų-neoriginalūs, t.y. ‘’pasidaryk pats’’ tipo namukai. Tokie jie tampa po to, kai šeimininkas prisižiūri visokio plauko dizaino programų alia ‘’pasikeisk būsto išvaizdą per valandą’’. Tada laikykitės. Išmetami baldai, kilimai, perdažomos sienos, išgriaunamos ir perstatomos pertvaros, klijuojami visokie kreizi tapetai ir delfinukai ant vonios sienų. Duosiu pavyzdį iš savo patirties: ar Jūs norėtumėte nusipirkti namuką, kuris visas (tikrai visas) išdažytas tamsiai mėlyna spalva ir išklijuotas žuvytėmis su kriauklėmis ir visokiais banginiais. Nusipirkti tai galima, bet skaičiuokite kiek Jums atsieis tokio gražuolio remontas. Atminkite, kad originalaus dizaino, koks buvo, tikrai neatstatysite. Arba neseniai mačiau namą pas konkurentus: su stiklopaketais, trikampiu stogu, aukštom lubom. Jei tai būtų originalus variantas, galima prašyti kokių keturiolikos tūkstančių (kas ir taip jau, mano požiūriu, per brangu, bet jei klientas nori, kodėl gi neparduoti). Jie atseit parduoda pigiai, didelė nuolaida, parduoda už aštuonis. Bet name beveik nieko išskyrus virtuvę nėra. Nei svetainės baldų, nei spintų, nei lovų. Sienos kur nuterliotos dažais, kur ne. Originalūs baldai išlupti su sienų gabalais. Jokių užuolaidų, nieko. Užtai nuolaida ohoho kokia! Na ir ką? Kažkas nupirks, sukiš mažiausiai dar kokius penkis tūkstančius ir turės namą, kuriame net spalio mėnesį bus šalta gyventi. Taigi pagalvokime prieš pirkdami pigius daiktus. Aš asmeniškai tai vengiu tokių ‘’pasidaryk pats’’ šedevrų. Geriau pirkti originalius namus už realią kainą negu prieš klientus raudonuoti.

Tai tiek apie probleminius namus šiam kartui.Laikui bėgant pridėsiu daugiau informacijos, negali gi žmogus vienu prisėdimu visko prisiminti ir surašyti.

O jei kils daugiau klausimų rašykite, skambinkite, tikrai rasime Jums tinkantį mobilaus namo variantą, o jei ne, tai bent patarimu tikrai padėsiu, tel. 864110202, Tomas Kučinskas

 

P.P.S. Įvairūs naudingi pastebėjimai dėl mobilių namų:

Kada pigiau pirkti arba “akcijos“: iš daugelio klientų išgirstu klausimų apie tai, ar ne geriau pirkti namuką žiemą, atseit tada “būna akcijos, o pavasarį namukai pabrangsta“. Turiu pripažinti, kad prekyba namukais tikrai priklauso nuo sezono, juk tai logiška. Deja, dėl kainų turiu nuliūdinti-jos panašios visus metus. Taip yra dėl to, kad pelno marža yra nedidelė, ir, tarkim, padarius didesnę nuolaidą gausis, kad namuką atidavėme už savikainą. Kokia prasmė taip daryti, juk mums irgi reikia užsidirbti duonai su sviestu :). Taigi, jei kur kokia akcija, tai ji daugiau kaip Maksimoje-parašo tūkstančiu didesnę kainą ir tipo sumažina iki normalios. Tai tiek ir tų nuolaidų. Kadangi man tokia veikla nėra priimtina, tai taip ir nedarau. Kainas pamažinu vėlyvą rudenį ir gruodžio/sausio mėnesiais, nes tada yra pats didžiausias namelių (gerų) pasirinkimas Anglijoje, ir jei klientas perka namelį iš manęs, aš greitai galiu jį prieš sezoną pasikeisti kitu, nes pasiūla man, kaip dimenininkui šiuo metų laiku yra didelė. Taigi, užsisakykite iš interneto ir bus ženkliai pigiau, o ir namelis bus idealus.

Jei norėsite derėtis, tai prašome daryti atvykus į aikštelę ir išsirinkus namuką. Nuolaidą tikrai padarysiu, ir dar gerą :). Yra ir dar viena priežastis-ilgą laiką neparduotas arba probleminis namukas. Juk niekas nenuleidinės kainos geram ir “einamam“ modeliui, jis ir taip parsiduos. Taigi, atkreipkite dėmesį.

Tikrai patariu pirkti žiemą ir dėl to, kad šiuo metų laiku yra didžiausias namelių pasirinkimas.

 
 
 

Ačiū dar kartą visiems, perskaičiusiems šiuos mano informatyvius pamąstymus namelių tema. Skambinkite, atvažiuokite apžiūrėti, pirkite.

 

Pagarbiai,

Tomas Kučinskas

8 677 677 75

www.caravan.lt

 

PARDAVIMO AIKŠTELĖ

Vilniuje, Grigiškėse.
22,5 km greitkelio A-1 Vilnius-Kaunas kilometras (prie Rykantų Ąžuolo) priešais Karališkąją Kibininę, 2,5 km už Grigiškių.

Įvažiavimas iš greitkelio vykstant Kauno kryptimi.

Kontaktai

Skambinkite mums:
8 64 11 02 02

Rašykite mums:
info@caravan.lt

Darbo laikas:
I-VI nuo 9.00 iki 18.00