KAIP IŠSIRINKTI NAMELĮ?

Sveiki,Pirmiausia norėčiau padėkoti Jums, Būsimasis (o gal jau ir Esamas) mobilaus namuko Savininke už apsilankymą mūsų tinklapyje. Rašau šį straipsnį ne reklaminiais tikslais, o norėdamas padėti Jums išsirinkti kuo geresnį ir Jums tinkamesnį mobilų namuką ir tikrai nesipiktinsiu, jei nusipirksite jį kažkur kitur. Ir noriu išreikšti savo padėką Jums, jau esamiems ir dar būsimiems pirkėjams, nes per aštuonioliką metų, pardavęs tikrai daug mobilių namukų, aš nesutikau nė vieno nelaimingo, nepatenkinto, pasipūtusio ar turinčio išankstinį nusistatymą kliento. Atvirkščiai, su nemaža dalimi netgi palaikome ryšius ligi šiol ir tai labai džiugina. Taigi, dar kartą dėkoju Jums ir pradedu savo trumpą informacinį straipsnį. Tiesa, per daugiau nei dešimt metų, kai buvo parašytas pirmas šio teksto variantas, įvyko daug pasikeitimų, tikrai kokybiški nameliai, kurie prieš dešimtmetį buvo mums neįperkami, dabar tapo palyginti nebrangūs, o kokybė jų tikrai išskirtinė. Beje, nameliai Lietuvoje buvo viena iš nedaugelio prekių, išlaikiusių savo kainą nepadidėjusią nuo 2008m. krizės. 

Naują ir, mano galva, naudingą Jums informaciją, kaip paryškinu didesniu tekstu. Bendras namelių aprašymas yra apačioje.

  Gero ir naudingo skaitymo!


ATNAUJINTA 2023.10.01


APIE MEDINIUS NAMUS. 2023 METAIS LABAI SUAKTYVĖJO LENTINIŲ (TAIP, LENTINIŲ, NES TAI NĖRA TIKRAS RĄSTINIS AR KARKASINIS NAMAS) NAMŲ PARDAVĖJAI, REKLAMUODAMI SAVO PRODUKTĄ KAIP ”MOBILIUS NAMUS”. VISIŠKAI SUPRANTU TO PRIEŽASTIS- VISI MEDINIŲ BŪDŲ GAMINTOJAI ORIENTAVOSI Į EUROPOS, YPAČ ŠIAURĖS EUROPOS RINKAS, KURIOMS UŽSIDARIUS DĖL ŠIANDIENINĖS EKONIMINĖS SITUACIJOS, KAŽKAIP REIKIA IŠLAIKYTI GAMYBOS PAJĖGUMUS, NET IR BANDANT ĮPIRŠTI SAVO PRODUKTĄ (TIKRAI TINKANTĮ TAM TIKROMIS APLINKYBĖMIS, PVZ. ĮRANKIŲ PAŠIŪREI AR ŽVEJO BŪDELEI PAEŽERĖJE) KLIENTAMS, NORINTIEMS NORMALAUS GYVENAMOJO BŪSTO. JŪS PAŽIŪRĖKITE Į MILŽINIŠKĄ REKLAMOS KIEKĮ APIE LENTINIUS VASARNAMIUS- JI NE TIK IŠ KIEKVIENO FEISBUKO PUSLAPIO , BET JAU IŠ NAKTĮ ATIDARYTO ŠALDYTUVO LENDA :):):)

ČIA REIKIA SUPRASTI, KODĖL ANGLAI GAMINA 40-50.000 MOBILIŲ NAMELIŲ PER METUS, O NE TIEK PAT LENTINIŲ BŪDŲ. MANAU, ATSAKYMAS AIŠKUS- PER AŠTUONIS DEŠIMTMEČIUS NUO MOBILAUS NAMELIO ATSIRADIMO JIE NESUGALVOJO GERESNĖS ALTERNATYVOS GYVENAMOSIOS VIETOS PROBLEMAI SPRĘSTI, NEI MOBILUS NAMELIS. NE VELTUI MOBILŪS NAMELIAI ANGLIJOJE YRA VIENA IŠ KELIŲ IŠIMTINIŲ PREKIŲ  GRUPIŲ, KURIAI TAIKOMA 100% PVM LENGVATA.



MOBILUS NAMELIS VS LENTINIS/MEDINIS/KARKASINIS/RASTINIS NAMAS

1. Svarbiausias skirtumas-KAINA: MOBILUS NAMELIS 500E/M2 VS LENTINUKAS 1500E/M2.  Visose lentinių namelių reklamose nurodoma kaina visiškai tuščio namelio be nieko. Priskaičiavus įvairius ”papildomus pasirinkimus”, pvz, 50 kvadratų lentinis namelis (čia jau įskaičiavus 10 kvadratų antrasolę), staiga pradeda kainuoti ne 10.999 be pvm o 48.000 be pvm. Ir čia dar be vidinės apdailos, baldų ir viso kito, kas namą padaro namu. Duosiu pavyzdį: lentinių namų gamintojas X reklamuoja savo namelį: ”50 m2 sodo namelis-vasarnamis tik 11.000 eurų”. Ką turime: lentinę būdą 34mm lentų sienele. VISKAS! . Ok, nueiname į sekciją ” papildomi pasirinkimai”, matome: plius stogo danga, plius plastikiniai langai, plius lietvamzdžiai, plius papildomas karkasas tam atvejui, jei norite namelį pasišiltinti, plius normalios 44 mm lentutės sienai, plius 10cm šiltinimas, plius stogo šiltinimas, plius grindų šiltinimas, plius pamatai, plius pristatymas, plius pastatymas, plius elektros instaliacija, plius santechnikos išvedžiojimas, plius grindys, plius lubos, plius sienos, plius pvm 🙂 🙂 🙂 KAS ČIA? Yra tokia pasaka apie kareivį, kuris iš kirvio sriubą virė. Tai čia vienas prie vieno istorija 🙂 Nereikia sau meluoti- jei norite statytis normalų namą, tai ir statykite, nežaiskite šitų reklaminių žaidimų. Tik faktas lieka faktu-normalaus namo įrengimas kainuos tarp 1100-1500 eurų už kvadratinį metrą su daline apdaila.  Ir nebus pigiau, nes tokia ekoniminė realybė. Bet bent jau turėsite normalų ir gerą namą, o ne saliamio pjaustymo būdu iš paprasto šlamšto padarytą pusiau-namą. Taigi: pats geriausias 12 cm storio siena mobilus namelis su viskuo viskuo Jums kainuos 550 eurų/m2 Jūsų nurodytoje vietoje. Lentinis namas, tarkim, 1500 eurų/m2 su viskuo. KAINA: MOBILUS NAMELIS 500E/M2 VS LENTINUKAS 1500E/M2

2. SAUGUMO IR KOKYBĖS GARANTIJOS: MOBILUS NAMELIS-TAIP VS LENTINUKAS- LABAI LABAI ABEJOTINA. Labai svarbus punktas. Nei vienas Lietuvos lentinių ar kokių ten kitokių namelių gamintojas, turiu nuojautą,  ( ir manau, kad Jūs taip pat manote panašiai), nesertifikuoja jokių savo produktų. O mobilus namelis yra sertifikuotas mažiausiai pagal dvyliką EN direktyvose nurodytų parametrų. Sertifikacija Anglijoje yra labai griežta ir susideda iš kelių svarbiausių punktų, kaip antai: priešgaisrinė visų medžiagų sertifikacija, pradedant nuo medinio karkaso, vatos, baigiant vidine sienų apdaila; elektros instaliacijos sertifijacija-pažiūrėkite, kokio storio namelių sienose yra laidai, kaip apsaugotos rozetės ir kiti taškai, kokios yra jungtys, įžeminimai ir kt., nameliuose elektros instaliacijos darbus turi atlikti tik specialiai sertifikuoti aukščiausios kategorijos elektrikai; dujinės įrangos instaliacijos sertifikacija; visos medžiagos taipogi sertifikuojamos dėl nuodingų cheminių elementų, pavojingų žmonių sveikatai,  nebuvimo. (pvz, kodėl Anglijoje apskritai niekur, ne tik nameliuose, nenaudojamas šiltinimas poliuretano putomis, nors pas mus tai pagrindinė medžiaga gaminant modulinius namelius- nes tai reto nuodingumo medžiaga, jei naudojama neteisingai. Daugiau informacijos apie ją galite rasti oficialiuose Anglijos sveikatos apsaugos ministerijos puslapiuose.)

3. PRISTATYMO IR PASTATYMO GREITIS: MOBILUS NAMELIS- ŠIANDIEN, LENTINUKAS- KAŽKADA.

4. GALIMYBĖ PERKELTI ARBA PERVEŽTI: MOBILUS NAMELIS- GALIMA VS LENTINUKAS- LABAI IŠIMTINOM APLINKYBĖM, NES NETURI TAM PRITAIKYTOS VAŽIUOKLĖS. 

5. GALUTINĖ KAINA: MOBILUS NAMELIS- VISIŠKAI AIŠKI VS LENTINUKAS- VISIŠKAI NEAIŠKI. 

6. VIDAUS ĮRANGA: MOBILUS NAMELIS- VISKAS YRA VS LENTINUKAS- NIEKO NĖRA.  

7. SANTECHNIKA: MOBILUS NAMELIS- VISKAS YRA VS LENTINUKAS- NIEKO NĖRA. 

8. ELEKTROS INSTALIACIJA: MOBILUS NAMELIS- VISKAS YRA VS LENTINUKAS- NIEKO NĖRA. 

9. ŠILDYMAS: MOBILUS NAMELIS- VISKAS YRA VS LENTINUKAS- NIEKO NĖRA. 

10. LANGAI: MOBILUS NAMELIS- PLASTIKAS IR STIKLOPAKETAI VS LENTINUKAS- MEDINIS RĖMAS SU STIKLU. 

11. PAMATAI: MOBILUS NAMELIS- NEREIKIA VS LENTINUKAS- REIKIA. 

12. PROJEKTAS: MOBILUS NAMELIS- REIKIA IŠSKIRTINIAIS ATVEJAIS, NES TEISIŠKAI TAI NAMAS ANT VAŽIUOKLĖS VS LENTINUKAS- DAŽNIAUSIAI REIKIA. 

13. ILGAAMŽIŠKUMAS: MOBILUS NAMELIS- ALIMINIO IR PLASTIKO IŠORĖ VS LENTINUKAS- MEDIS. 

14. REIKALINGA PRIEŽIŪRA: MOBILUS NAMELIS- NE VS LENTINUKAS- TAIP. 

 

 

APIE NAMELIUS, ESANČIUS AIKŠTELĖJE. ŠIUO METU AIKŠTELĖJE TURIU VIRŠ ŠIMTO  VIENETŲ. VISI NAMELIAI, ESANTYS TINKLAPYJE, YRA AIKŠTELĖJE VILNIUJE. PABRĖŽIU TAI, NES KONKURENTAI YRA PRIDĖJĘ DAUG NUOTRAUKŲ SAVO TINKLAPIUOSE, BET TIKROVĖJE  PARDUODAMŲ NAMELIŲ SKAIČIUS AIKŠTELĖSE YRA ŽENKLIAI MAŽESNIS. TAI RAŠAU, NES KLIENTAI SKUNDŽIASI, KAD NUVAŽIUOJA IR RANDA KELIS NAMELIUS, O INTERNETE PARODYTI VOS NE ŠIMTAI VIENETŲ, ATSEIT ESANČIŲ PARDAVIME.

 

APIE AIKŠTELĖS DARBO LAIKĄ.  PIRMADIENIAIS-ŠEŠTADIENIAIS DIRBAME NUO 8 IKI 18, GALITE ATVYKTI BET KURIUO METU BE IŠANKSTINIO ĮSPĖJIMO.  JEI NORITE ATVYKTI VĖLIAU, ARBA SEKMADIENĮ-PASKAMBINKITE MAN, SUDERINSIME JUMS PATOGŲ LAIKĄ.

 

SVARBU/ĮSPĖJIMAS! MŪSŲ ĮMONĖ, DIRBANTI KAIP WWW.CARAVAN.LT NETURI NIEKO BENDRO SU TINKLAPIU WWW.KARAVANAI.EU. ŠIE PARDAVĖJAI PRIEŠ KELETĄ METŲ AKIPLĖŠIŠKAI NUKOPIJAVO MANO TINKLAPIO PAVADINIMĄ BEI KITUS REKVIZITUS, PVZ, EL. PAŠTĄ, IR DAUG KUR PRISISTATO KAIP WWW.CARAVAN.LT ATSTOVAI IR PARDAVINĖJA JOKIŲ NORMALIŲ KOKYBĖS STANDARTŲ NEATITINKANČIUS NAMELIUS, TAIP TERŠDAMI GERĄ ĮMONĖS VARDĄ BEI REPUTACIJĄ. KAD NEMANYTUMĖTE, KAD ESU ŠALIŠKAS, GALIU TIK PAGIRTI KITUS KONKURENTUS IŠ KAUNO, JIE TIKRAI PARDUODA GERĄ IR KOKYBIŠKĄ PRODUKTĄ, KO NEPASAKYSIU APIE WWW.KARAVANAI.LT. BŪKITE ATIDŪS.

 

 

 

NA O DABAR VISKAS, KĄ REIKIA ŽINOTI APIE MOBILIUS NAMELIUS! ”EKSPERTO PATARIMAI” 🙂 🙂 🙂

KODĖL SKIRIASI NAMELIŲ KAINOS? Nekilnojamojo turto pardavėjai pirkdami/parduodami gyvenamąjį būstą remiasi trimis pagrindiniais kriterijais-vieta, vieta ir dar kartą vieta  Nuoširdžiai patariu-perkant namelį atsiminkite kitus tris kriterijus- kokybė, kokybė ir dar kartą kokybė. Iš pirmo žvilgsnio pažiūrėjus į nuotraukas pirkėjui nameliai atrodo tokie patys. Bet taip nėra. Iš viso išleista keli tūkstančiai modelių, kurie savo kaina, kai buvo nauji, skyrėsi vieni nuo kitų iki septynių kartų! Čia kaip lyginti patį pigiausią dabar išleidžiamą Mersedesą su pačiu brangiausiu. Iš pirmo atrodo, kad jie nesiskiria-mašina, vairas, penkios sėdynės, variklis, užsiveda, važiuoja. Kam mokėti daugiau. Bet kas pabando geriausią, iš karto pajaučia skirtumą.  O tas skirtumas susideda iš, atrodo, nereikšmingų detalių, bet pojūtis ir vaizdas visai kiti. Taip ir su nameliais. Žiūrėkite, kas viduje. Bandykite pamatyti kokybės skirtumą. Be viso to, namelis yra naudotas daiktas-žiūrėkite, kaip stipriai jis nugyventas, o galbūt ir beveik apynaujis? Kas jame perdaryta; išimtos pertvaros, dažytos sienos, keistos lubos. Šia jūsų žinių spraga ir  naudojasi nesąžiningas pardavėjas, sakydamas kad pas jį toks pat namelis keliais šimtais ar net tūkstančiais eurų pigesnis. Bet nutyli apie kokybės skirtumą, kuris Jums turėtų būti svarbiausiu sprendimą nulemiančiu veiksniu. (Gyvenimiškas pavyzdys- nenaujo automobilio pirkimas, kur Jūs rinkdamiesi iš dviejų to pačio gamintojo ir modelio automobilių, perkate tą, kurio kilometražas mažesnis, nors kartais jis ir kainuoja  per pusę brangiau). Apvažiuokite kelis pardavėjus, palyginkite kokybės ir kainos santykį, ir tada apsispręskite dėl pirkinio, juk vis tik daiktas nepigus ir turės Jums tarnauti dar daug metų.

 

NAMELIO PAVADINIMAS. Gal labiau tiktų vadinti juos mobiliais namais, juk didesnės jų dalies kvadratūra ne mažesnė nei 40 kvadratinių metrų, o tai juk vidutinis šių laikų dviejų miegamųjų butas. Tik to buto niekas butuku ar buteliu juk nevadina ☺ Bet tiek to, pasilikime prie mobilių namukų pavadinimo.

 

DYDŽIAI. Pagrindiniai dydžiai yra trys: plotis, ilgis ir vidinių patalpų (lubų) aukštis. Pradėsime nuo pločio: yra tik trys pločio variantai-3.20m,  3.70m ir 4m ir platesni (šie variantai pasitaiko rečiau, kaip taisyklė, tai naujesni nameliai, kurie lietuviškai rinkai kol kas dar per brangūs). 3.20m arba ”siauras” namelis labiau primena senuosius tarybinius keleivinius traukinių vagonus (mūsų vadintus ‘’plackartiniais’’) arba statybinius vagonėlius. Vietos jame tikrai yra, bet jei palyginate su plačiais, t.y. 3.70m pločio nameliais, tai tie papildomi penkiasdešimt centimetrų pločio labai padidina erdvės pojūtį namelio viduje, t.y. namelis atrodo vos ne dvigubai erdvesnis negu siaurasis. Nežinau, kaip kitos įmonės, bet mes siaurų namelių atvežame labai retai, nebent būtų koks nors išskirtinis modelis ar dizainas, nes tiek užpirkimo kaina, tiek ir transportas siauram ar plačiam nameliui visiškai vienodi, ir tada pradedi galvoti, kad klientui geriau pasiūlyti didesnį plotą už tą pačią kainą.

Standartinis ilgis yra 10.66m. Toks keistas matmuo gaunasi dėl angliškų pėdų konversijos į metrus, mat dažniausiai nameliai yra 35 pėdų ilgio. Galimi kiti variantai, kaip antai: 32 pėdos(9.75m)-antras pagal dažnumą dydis, 30 pėdų (9.10m); 28 pėdos(8.60); 36 pėdos(11.00m); 37 pėdos(11.30m)-retesni variantai. Šie du dydžiai, t.y. ilgis ir plotis visada atsispindi namelio pavadinime, pvz., WILLERBY GRANADA 35X12X2, kur pirma rašomas gamintojas, po to modelis, po to ilgis, plotis ir kambariu skaičius. (Panašu į automobilio aprašymą, pvz. VOLKSWAGEN GOLF 1.3, ar ne? )

Trečias svarbus matmuo yra vidinis lubų aukštis, bet jis jokiuose aprašymuose nefigūruoja, gal čia dėl to, kad vidutinis anglas tikrai mažesnis už vidutinį lietuvį. Baziniai aukščiai yra trys: 2m., 2.2m. ir 2.4m. Tai nėra kažkokie tikslūs dydžiai, dažniausiai 2m bus 2.03-2.05m o 2.2m bus 2.15-2.18m. Yra nestandartinių namelių variantų, pvz. 2.3m namukuose su skliautinėmis lubomis, bet čia bus vidurinis matmuo o kraštiniai bus tie patys 2-2.2m. Kai kurie klientai prašo tik ‘’aukštalubių’’ namelių, atseit ten daugiau erdvės ir pan., bet čia viskas priklauso nuo požiūrio, antai aš beveik dviejų metrų ūgio, bet didesnė dalis ‘’žemalubių’’ namelių man jokio diskomforto nesuteikia, t.y. lempų su galva daužyti netenka . Bet, kaip ir sakiau, čia kiekvieno asmeninis pasirinkimas (anot rusų-na vkus i cvet druzej net). Tikrai rekomenduočiau tik plačius namelius ir ne mažesnius kaip 32 pėdų(9.75m); nes tai jau namas, o ne namelis.

 

KAMBARIAI. Kaip ir rašiau aukščiau, kambarių skaičius rašomas namelio pavadinime. Bet turėkite galvoje, kad anglai niekada neskaičiuoja svetainės kaip kambario. Neklauskite kodėl, tiesiog taip jau yra. Taigi, kambariai yra tai, ką mes vadintume miegamaisiais. Jei rašoma, kad namukas turi du kambarius, tai namuke bus du miegamieji ir svetainė. Jei rašoma, kad yra trys kambariai, tai bus trys miegamieji ir svetainė. Yra išskirtinių variantų su keturiais miegamaisiais, bet tai visiška retenybė. Labai svarbu žinoti vieną dalyką apie kambarių skaičių – kuo jų daugiau, tuo jie mažesni, nes kažkodėl gamintojai nelinkę mažinti svetainės ir virtuvės o mažina miegamųjų kambarių dydį. Kiekviename namelyje yra dviejų tipų miegamieji kambariai: pavadinsiu juos ‘’tėvų’’ ir ‘’vaikų’’ miegamaisiais. “Tėvų’’ miegamasis visada didesnis, su dvigule lova (dažniausias lovos dydis 1.40mX1.90m); sienose arba pasieniuose įmontuotos nemažos rūbų spintos, kartais būna atskiri praustuvai, grožio staliukai moterims, baldakimai virš lovos galvūgalio ir pan. “Vaikų” miegamasis visada mažesnis, ten būna dvi lovos (dažniausias lovų dydis 0.70mX1.86m); nedidelė rūbų spinta, naktinis staliukas. Aš perkančiam rekomenduočiau gerai pagalvoti, kiek žmonių naudosis nameliu kasdien. Didesnė dalis pirkėjų sako ‘’Norime namelio su kiek įmanoma daugiau miegamųjų kambarių’’. Aš pasidomiu , ar didelė šeimyna, sako “ne, mes tik dviese, bet žinote, gal kokių svečių užsuks, tai nebus kur suguldyti”. Visada atminkite, jei namelyje yra trys miegamieji, trečias bus padarytas mažinant didelį ‘’tėvų’’ miegamąjį, o tada tas ‘’tėvų’’ miegamasis tampa ne toks patogus naudotis. Taigi, jei nesate šeima iš šešių asmenų, rinkitės dviejų miegamųjų namelį, gyvenimas bus tikrai komfortiškesnis. O dėl vietos svečiams nepergyvenkite, visada galite suguldyti papildomus žmones salone, nes originalūs priekiniai baldai transformuojasi į dvigulę lovą, o valgomojo kampas į tokią ‘’pusinę’’ dvigulę lovą (1.20m pločio ir 1.50-1.60m ilgio)-puikiai tinkamą vaikams.

 

VIRTUVĖ. Virtuvė būna pilnai įrengta, t.y. visos spintelės, dujinė arba elektrinė orkaitė ir viryklė, šaldytuvas, kriauklė, etc. Prie virtuvės priskirčiau ir automatinį vandens šildytuvą, kuris tuo pačiu gamina šiltą vandenį ir dušui/voniai. Būna trys dažniausi virtuvės išplanavimai: išilginis ir U raidės formos ir padalinta virtuvė (vienoje pusėje orkaitė, kitoje pusėje krauklė). U raidės virtuvė patogesnė, nes dažniausiai ji komponuojama su valgomuoju kampu, esančiu kitoje pusėje. Šis kampas dar turi tą pliusą, kad jį galite paversti dvigule lova vaikams. Išilginė virtuvė dažniausiai sutinkama siauruose trijų miegamųjų nameliuose. Nameliai su padalinta virtuve pradėti gaminti nuo 1998m, jie visada taip vadinamo atviro plano, t.y. svetainė ir virtuvė sudaro vieną erdvę. Taigi, virtuvės pasirinkimas priklauso tik nuo Jūsų skonio.

 

SVETAINĖ. Svetainė dažniausiai užima nuo ketvirtadalio iki pusės bendro namelio ploto. Ją sudaro pilnai integruota minkštoji dalis, spintos ir/arba sekcijos, vienas arba du staliukai, tv stalas. Variantų čia begalės. Reikia paminėti, kad iš viso mobilių namelių yra pagaminta virš dviejų tūkstančių įvairiausių rūšių, kurios skiriasi dydžiu, dizainu, kambarių skaičiumi, o labiausiai išskirtinė namelio dalis yra svetainė. Galų gale tai pagrindinis namelio kambarys, kuriame gyvenama, valgoma ir apskritai praleidžiama didžiausia laiko dalis. Taigi pasirinkimas visiškai priklauso nuo Jūsų skonio. Norėčiau paminėti vieną dalyką-jei svetainėje nėra integruotų baldų o stovi pvz. odinių baldų komplektas, tai nieko baisaus, nes dažniausiai tokie baldai yra žymiai geresni komforto atžvilgiu ir kaip originalus sprendimas yra statomi į visus aukščiausios klasės namelius. Jei paprastesnis/pigesnis namelis turi tokius baldus-nieko baisaus, tiesiog įsitikinkite, kad kai buvo išimtas senas įkomponuotas komplektas nebuvo pažeistos namelio sienos ir grindys ir ar nepasikeitė namelio išorinė geometrija, nes kai kurios minkštosios dalys atlieka skersinių ir išilginių atramų vaidmenį.

 

VONIA/DUŠAS/WC. Yra keletas variantų. Dažniausiai pasitaikantis dėl vietos ekonomijos-bendras vonios kambarys su WC. Dažniausias sprendimas čia yra dušo kabina arba pusvonė, vonią turi tik patys didžiausi 37 pėdų (11-12m) ilgio nameliai. Vonios patalpoje visada yra ir praustuvas. Įėjimo durys būna vienerios (mažesniuose namukuose) iš bendro naudojimo koridoriaus arba dvejos, šiuo atveju antras įėjimas visada bus iš didžiojo miegamojo kambario (tam, kad vonia būtų galima naudotis neįšėjus į bendro naudojimo koridorių). Kitas vonios variantas-atskirai vonia ir WC, pasitaiko didesnio ploto namukuose. Esant galimybei rekomenduočiau rinktis variantą su atskiru WC, tai patogesnis sprendimas jei namelyje gyvena didesnė šeimyna. Dar atkreipkite dėmesį kad vonios patalpa būtų kaip galima didesnė-kad būtų vietos automatinei drabužių skalbyklei, kuri dėl kažkokių priežasčių į namukus beveik niekada nemontuojama. Vandens maišytuvai dušo kabinoje visada būna europietiško tipo, t.y. karštas ir šaltas vanduo maišosi automatiškai, o štai praustuvėje ir vonioje (jei tokia yra) dažniausiai bus atskiri čiaupai šiltam ir šaltam vandeniui (sako, kad šis angliškas paprotys turėti du atskirus čiaupus atsirado iš taupumo, mat reikia užkišti praustuvę tam, kad šiltas/šaltas vanduo susimaišytų, o ne pastoviai bėgtų, kas labai padidina vandens sutaupymą). Beje, virtuvinis maišytuvas visada bus europietiško tipo.

 

MOBILAUS NAMELIO SANDARA. Mobilaus namelio bazė ir pagrindinė laikanti konstrukcija-metalinė. Ją sudaro ašis su ratais, virš jos išilgai viso namelio eina du laikanteji balkiai o virš jų dar dešimt-dvylika trumpesnių skersinių balkių. Visa ši konstrukcija metalinė, bet perkant reikia labai įdėmiai ją apžiūrėti, nes ji kartais surūdija taip stipriai, kad realiai namelis laikosi ant keleto medinių balkiukų. Bet apie tai parašysiu straipsnio gale, prie rubrikos “Problemos su nameliais”. Ant skersinių metalinių balkių vėl dedami išilginiai, dabar jau mediniai balkiai ant kurių dedama dviejų-trijų centimetrų medžio drožlių plokštė. Su ja jau susijusios namelių ‘’plonybės’’, pvz. kai kurių gamintojų kai kurių modelių grindys padarytos iš pigesnės plokštės, kuri labai gerai sugeria drėgmę ir tuo pačiu labai gerai pūva ir trupa. Jei prie to pridėsite surūdijusią iki skylių metalinę važiuoklę , tai ir išeis Jums pigus namelis. Bet apie tai vėliau. Taigi, ant medžio drožlių plokštės jau statomos išorinės ir vidinės sienos. Išorinė siena sudaryta iš medinių brusų karkaso, iš vidinės pusės siena padengiama specialios sudėties presuoto kartono plokšte, kuri savo ruožtu vietoje tapetų padengta ypač kokybišku ir gerai atrodančiu nedegaus plastiko sluoksniu. Kaip šiltinamoji medžiaga sienose naudojama akmens vata arba putplastis. Čia vėlgi prasideda “plonybės”: putplastis žymiai geriau negu vata, bet Jūs gi nežinote, koks gamintojas kokiame modelyje ką naudoja. O mes, pardavėjai, žinome, ir gamintojas puikiai žino. Štai čia Jūs ir galite suprasti, kaip taip yra-du nameliai atrodo beveik tokie patys ( tik gamintojas skirtingas) o kaina skiriasi keliais tūkstančiais eurų. ( O kai buvo nauji, tai skyrėsi dešimtimis tūkstančių svarų :)) Na, bet apie tai irgi vėliau. Taigi, tos vatos arba putplasčio dedama iki keturių centimetrų. Čia pats laikas supažindinti Jus su vasarinio ir žieminio namelio kategorijomis. Plačiau apie vasarinius ir žieminius variantus bus parašyta sekančioje rubrikoje, o kalbant apie sienų sudėtį reikia paminėti, kad į žieminius variantus yra dedamas didesnės šiluminės varžos putplastis arba tankesnė akmens vata, ir tai labai ženkliai jaučiama, ypač karštą dieną, kada vasarinis namelis viduje būna tikrai įkaitęs, o žieminiame namelyje vis dar vėsu.  Išorinė sienų pusė padengta gofruota aluminio skarda, taigi yra visiškai atspari bet kokiems aplinkos poveikiams. Stogas irgi visiškai padengtas aliuminiu. Jei namelio važiuoklė gerai prižiūrima, tai jis gali stovėti dešimtmečius be jokių problemų. Dabar apie langus ir duris. Standartiniame mobiliame namelyje naudojamas viengubas paprastas 4mm stiklas aliuminio rėmuose (profilyje). Būna nameliai su 28-33mm stiklo paketais ir plastikiniais rėmais arba su 19mm stiklo paketu alimininiame rėme. Apie stogą. Jis padarytas labai panašiai kaip normalaus namo stogas, prie skersinių balkių iš apačios pritvirtintas presuotas kartonas, padengtas plastiku, ant jo dedama dešimt-penkiolika centimetrų akmens vatos, iš viršaus viskas uždengta aliuminiu, kurį laiko mediniai grebėstai.

AR NAMELIAI YRA TINKAMI GYVENTI ŽIEMĄ?  Tai vienas iš svarbiausių klientų klausimų, nes didelė dalis ieškančiųjų pirkti namelį nori jo kaip pagrindinio būsto, kuriame bus gyvenama visus metus.  Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra pagaminama apie 45.000 naujų namelių per metus, ir bent pusė jų yra naudojama nuolatiniam gyvenimui. Iš karto noriu paprieštarauti skeptikams, sakantiems, kad čia negalima lyginti Lietuvos su Anglija, nes pas juos klimatas šiltas, nėra žiemų ir pan. Tai nėra teisybė. Lietuviškos ir angliškos žiemos vidutinė daugiametė žemiausia temperatūra sausio ir vasario mėnesiais tesiskiria tik keturiais laipsniais. Taip, Jūs neapsirikote-tik keturiais. Be to, kas yra gyvenęs Šiaurės Anglijoje ar Škotijoje, tikrai patvirtins, kad dėl beveik šimtaprocentinės drėgmės ir labai didelių vėjų jutiminė šalčio temperatūra yra dažnai didesnė nei Lietuvoje. Anglijoje visiems metų laikams pritaikyti nameliai yra vadinami ”Winterised Caravans”, Lietuvoje mes tokius vadiname žieminiais variantais. Toks namelis turi PVC langus bei duris su 24-33mm stiklopaketais, didesnės šiluminės varžos sienų užpildą, dažniausiai papildomai penkiais centimetrais akmens vata pašiltintas grindis ir centrinį dujinį radiatorinį šildymą. Neseniai pradėjome atsivežti ir modelių su storesnėmis, iki 10-15cm,  sienomis, nors standartu vis dar išlieka 5-6cm sienos. Aš tikrai negaliu teigti, kad namelis žiemos metu Jums išlaikys šilumą taip pat gerai, kaip A plius klasės namas su pusmetrinėmis sienomis, bet tikrai Jums garantuoju, kad namelyje nesušalsite iki mirties, kaip teigia oponentai. Namelis yra toks pat šiltas kaip ir bet kuris namas, kol veikia šildymas. Taip pat ir name: bus šilta, jei šildysitės. Tik nustojus šildytis, namas Jums atvės per tris-keturias valandas, o namelis per valandą-dvi.    Originaliai nameliai turi TIK dujinį šildymą, kuris dabar (2022m. vasara) dėl labai išaugusių dujų kainų yra tikrai brangus: standartinio 40-45 kvadratinių metrų dydžio namelis Lietuvoje sausio-vasario mėnesiais sunaudoja nuo 8 iki 10 didelių raudonų balionų (po 40kg) dujų. 2021m. kainomis po 14 eurų už balioną tai kainavo 110-140 eurų mėnesiui, dabar, 2022m., tai kainuos dvigubai daugiau, apie 200-250 eurų mėnesiui. Mano rekomendacija- visiems pirkėjams, ar tai būtų vasarinis, ar žieminis variantai, sumontuoti šilumos siurblį, dar kitaip liaudiškai vadinamą kondicionieriumi. Bet kondicionavimas tai tik antrinė jo funkcija- pirminė funkcija tai pigios šilumos gamyba. Iš 1kw elektros jis pagamina 5kw šilumos, kai tuo metu 1kw dujų geriausiu atveju atiduoda 1kw šilumos, o 1kw malkų teduoda 0.7kw šilumos. Mūsų ofise, kuris yra toks pats senos kartos angliškas žieminis namelis, esantis šilumos siurblys, pastoviai visą parą palaikydamas 21C temperatūrą žiemos mėnesiais, 2022m. elektros kainomis, mums kainuoja apie 50 eurų mėnesiui. Tokio siurblio kaina Depo ar Senukai parduotuvėse 2022m. vasarą yra tarp 380 ir 450 eurų. Sumontavimas dviems to niekada nedariusiems  vyrukams užtruko apie dvi valandas. (Jei montuoja kondicionierių meistras, kainuoja apie du šimtus eurų. ) Žodžiu, tai bus naudingiausiai Jūsų išleisti penki šimtai eurų 🙂 Reikia nepamiršti parekomenduoti ir papildomai apšiltinti grindis 10cm putplasčiu iš išorės. (Kainuoja apie 300 eurų ir dieną darbo). Viskas. Pasidarykite šiuos du patobulinimus, ir turėsite namelį, visiškai tinkamą gyventi žiemą. Tokių kainos šiuo metu prasideda nuo 12.000 eurų su pristatymu, ir tikrai nerasite rinkoje jokios pigesnės alternatyvos nuolatiniam gyvenamajam namui. Pabaigai noriu pasakyti savo palyginimą: skirtumas tarp mobilaus namelio ir tarp namo bus kaip skirtumas tarp burgerio ir jautienos kepsnio: antrasis variantas, žinoma, siektinesnis ir geresnis, bet burgerį gausite tuojau pat ir už nedidelę kainą, ir tikrai juo pasistiprinsite

AR VERTA PAPILDOMAI ŠILTINTI NAMELĮ? Svarbiausias klausimas klientui, ieškančiam namelio nuolatiniam gyvenimui . Mano nuomone, neverta, bet pabandysiu išdėstyti argumentus už ir prieš.

1. Vasarinis namelis + apšiltinimas. Pliusai-a.) galite pasidaryti storesnes sienas beigi grindis (5cm originali siena + 10cm papildomas apšiltinimas+10cm putų polistirolio grindyse). b.) galite susistatyti 48mm trigubą stiklo paketą su 10cm storio plastiku. c.) Pastačius šilumos siurblį oras-oras turėsite šiltą namelį, gražiai derantį prie aplinkos. Minusai: a.) Vasariniai variantai visada bus prastesnės komplektacijos ir labiau nugyventi, nes tai beveik kiekvienu atveju bus “nuominis“, t.y. gana nudrengtas namelis. b.) Šiuo metu beveik neįmanoma rasti meistrų, kurie tai padarytų kokybiškai ir teisingai. Tie, kurie skelbiasi internete, 2022m. pradžioje dar siūlė savo paslaugas už 10.000 eurų su medžiagomis ir darbu, 2022m. vasarą jau prašo 12.000-13.000 eurų, kas, mano galva, yra nesąmonė. (Pačių medžiagų bei langų kaina su nuolaidomis bus apie 6.000-7.000 eurų). Paskaičiuokime: tvarkingas vasarinis namelio variantas su 2.40m. aukščio lubomis kainuos apie 12-13.000 eurų. Įdėjus dar tiek pat eurų į apšiltinimą, namelio kaina jau bus apie 25.000-27.000 eurų. Man tai neatrodo protingas sprendimas. Jei taupome pinigus, tada geriau pirkti pigesnį anglišką žieminį variantą už 12-13.000 eurų ir statyti oras-oras šilumos siurblį kaip papildomą šilumos šaltinį. Mėnesio išlaidos šildymui su šilumos siurbliu bus apie 50 eurų angliško žieminio varianto atveju ir 30 eurų apšiltinto atveju. Matematika: 7 šildymo mėnesiai per metus, taupote X 20 eurų permėnesį = taupote 140 eurų per metus. Išvada: tam, kad Jums atsipirktų papildomas apšiltinimas už 10.000-12.000 eurų, reikės… ŠIMTO metų 🙂 Vargiai tai gera investicija 🙂 🙂 🙂 

Dėl Jūsų patogumo įdedu preliminarius reikalingų statybinių medžiagų kiekius 40-45 kvadratinių metrų dydžio nameliui: polistirolas -12m3, akmens vata stogui – 65m2 (sluoksnio storį rinkitės savo nuožiūra), lentelės išorės apkalimui – 70m2, brusai 50mmx100mm – 300m, ”makaronai” – 20mmx30mm – 120m, kampuočiai – 300vnt, stogo danga- 65m2, varžtai – 1000vnt., PVC langai ir durys – priklauso nuo namelio esamų langų/durų išplanavimo (mano patarimas – užsakinėkite balkonines duris, atsidarančias į vidų,  vietoje lauko durų ir neužsakinėkite atsidarančių langų salone – sutaupysite apie perpus). 

2. Angliškas žieminis variantas+oro siurblys.  Taigi: a.) pliusai: tikrai geresnė surinkimo kokybė ir aukštesnė klasė, geresnis  išorės bei vidaus dizainas nei vasarinių variantų . b.)Jau yra sumontuotos centrinio šildymo sistemos su radiatoriais arba pučiamu karštu oru. c.) dažniausiai tai aukšti nameliai su 2.4m lubom kaip standartu, t.y. atrodantys kaip butas ar namas iš vidaus. b.) Minusai: reikalingas papildomas grindų apšiltinimas iš išorės 10cm putų polistiroliu (kaina apie  300 eurų, mes padarome), reikalingas papildomas šilumos šaltinis -rekomenduoju šilumos siurblius oras-oras(kaina 400-500 eurų), gaunasi beveik penkiskart pigiau nei dujos, o ir patogumas žymiai didesnis + naudojant šilumos siurblį, vyksta ir papildomas oro džiovinimas, kas yra labai gerai namelyje su plonesnėm sienom, nei namo. Pigiausi žieminiai variantai prasideda nuo 12.000 eurų, kažkas prabangesnio ir gražesnio kainuoja ir brangiau, bet taupant lėšas pigiausias variantas už 12.000 eurų bus konstrukciškai ir pagal savo šilumines savybes lygiai tokios pat kokybės, kaip ir brangesnis jo brolis.

DĖL APSAUGOS NUO SAULĖS IR KARŠČIO. Kad ir kiek namelį bešiltinsite, ar pirksite žieminį variantą ar vasarinį, jei namelis stovės tiesioginiuose saulės spinduliuose-jame bus karšta. Yra du šios problemos sprendimo variantai. 1.) Kondicionierius (šią funkciją turės šilumos siurblys oras-oras, kurį aš Jums labai rekomenduoju pasistatyti.) 2.)  Kitas labai puikus  sprendimas, apsaugosiantis Jus nuo peršalimo 🙂 yra tai, ką daro Italijoje su šiais nameliais: pastatyti namelį į tokį savotišką “garažą“-virš namelio padaryti vienašlaitį stogą, be jokių pašiltinimų ar sujungimo su nameliu. Labai puikiai dera kartu su nedidele terasa priekyje, stogo pratęsimas tampa ir terasos stogu. Buvome tokiame  Italijoje: lauke plius keturiasdešimt, o namelyje apie dvidešimt penki laipsniai. Ir gražiai atrodo, ir gelbsti nuo karščio 🙂

 

ŠILDYMAS.Originaliai vasarinio tipo mobilus namelis apšildomas dujiniu židiniu, esančiu svetainėje ir elektriniais radiatoriais, kurie originaliai tvirtinami arba ant sienų arba yra įtvirtinti lubose kaip plokšti kaitinimo elementai ir reguliuojami reguliatoriaus, esančio dažniausiai ant sienos tame pačiame kambaryje kaip ir šildytuvas, pagalba. Sieninis variantas mums visiškai įprastas, o lubinis galėtų pasirodyti keistas, juk pagal fizikos dėsnius šiltas oras kyla į viršų. Teko išbandyti šį variantą, ir, atrodo, veikia gan normaliai. Originalūs elektriniai šildytuvai yra tik iki vieno kilovato galingumo, turi automatinius reguliatorius pagal temperatūrą. Šiaip namelio apšildymui net ir šalčiausiu oru puikiai tinka mano jau minėtas dujinis židinys, jis dažniausiai penkių kilovatų galingumo, taigi labai greitai prišildantis patalpą. Kiti šildymo variantai, esantys žieminiuose nameliuose-centrinis šildymas dujomis ir centrinis pučiamasis šildymas. Pirmajame variante namelis turi normalius radiatorius ir normalų didelį dujinį centrinio šildymo katilą.(Tokį patį, koks naudojamas butuose ir namuose, Junkers tipo.) Į sistemą yra pilamas glikolis, todėl tokie radiatoriai neužšąla net per didžiausius šalčius.  Pučiamasis centrinis šildymas, veikia tokiu principu: oras įsiurbiamas į pašildymo įrenginį iš namo koridoriaus, tame šildytuve jis sušildomas ir per ortakius, esančius namo viduje o ne išorėje, paduodamas į visus kambarius. Tai populiariausias šildymas JAV, kas bandė, sako kad patogus ir greitas. Mano manymu, labai tinka nameliams dėl to, kad pagal savo tipą jis sausina orą. Jeigu sandariame storasieniame name tai nėra gerai, tai nameliui su jo plonesnėmis sienomis yra pats tas.  Pats efektyviausias  variantas -šilumos siurblys oras oras, vadinamasis inverteris, kuris žiemą veikia kaip šildytuvas o vasarą kaip kondicionierius. Tik pusantro kilovato galios agregatas apšildo ir atvėsina namą per maždaug dešimt-penkiolika minučių. Ir penkis kartus ekonomiškesnis už dujinį šildymą. Plačiau apie šilumos siurblius aprašiau skyriuje apie namelių tinkamumą lietuviškai žiemai.

 

ELEKTROS INSTALIACIJA. Mobilus namelis ‘’naudoja’’ įprastą 220V srovę. Visa vidinė elektros instaliacija niekuo nesiskiria nuo paprasto namo ar buto: lygiai tokie patys jungikliai ir elektros lizdai. Tiesa, reikia paminėti, kad lizdai yra angliško varianto, bet tai ne problema, keisti jų nereikia, pakanka nusipirkti keletą adapterių, kurie parduodami visose didesnėse ūkinių prekių parduotuvėse ir tekainuoja iki penkių eurų. Atskiro paminėjimo reikalauja ir lemputės (kai kurios); nes jos yra angliško standarto, t.y. cokolis neturi sriegio, kaip mums įprastose lemputėse, bet turi dvi auseles, kurios yra įstatomos į specialias išpjovas šviestuvo cokolyje. Žinoma, esant norui galima pasikeisti visus šviestuvus į lietuviškus, tada ir angliškų lempučių nebereikės. Pagrindinis elektros įvadas yra išvestas į išorę namuko grindyse. Pajungimas yra europinio standarto trijų taškų baltai –mėlyna jungtis. (Liaudiškai vadinama ‘’mama-papa”). Esant reikalui jų irgi galite nusipirkti ūkinių prekių parduotuvėje. Prie instaliacijos dar priskirčiau TV išvadus kiekviename kambaryje (specialios europinio standarto rozetės). Išvadas į lauką išeina dažniausiai namelio priekio kairėje pusėje. 

 

KOMUNIKACIJŲ PAJUNGIMAS. Pastačius mobilų namelį į jam priskirtą vietą jau galime prijungti komunikacijas. Jų yra keturios: elektra, dujos, vanduo ir kanalizacija. Apie elektros pajungimą jau aprašiau rubrikoje apie elektros instaliaciją. Dujos: naudojami paprasti raudoni propano-butano balionai, kurių galite nusipirkti kiekvienoje degalinėje. Balionas jungiamas per namuko išorėje, dažniausiai galinėje dalyje esančią aukšto spaudimo dujų žarną. Būtinas reduktorius, jį galima nusipirkti ‘’Senukuose”, kainuoja nepilnus dešimt eurų, klauskite ‘’reduktoriaus tarybiniam balionui’’. Kažkas buvo uždavęs klausimą dėl gamtinių dujų naudojimo. Pasiteiravau pas dujininkus, sakė kad galima gauti kažkokį specialų reduktorių, bet pats neieškojau. Tik jokiu būdu nejunkite per paprastą reduktorių-sugadins visą sistemą, nes ten spaudimas keletą kartų didesnis nei leidžiama. Dėl dujų sunaudojimo: dujos naudojamos vandens pašildymui momentiniame šildytuve, čia jų sunaudojimas minimalus taip pat kaip ir dujinėje plytelėje. O štai židinukas sudegina jų sąlyginai nemažai. Apie vandenį: vanduo vamzdžiais tiekiamas į vituvinę kriauklę, vonią/dušą, prausyklę ir vandens šildytuvą. Pajungiamas per vieną vamzdį, išvestą po namu. Atsiminkite, kad normaliam vandens šildytuvo darbui reikia bent vienos atmosferos slėgio, antraip jis neįsijungs (čia tokia apsauga, kad nesudegintumėte kaitinamojo elemento). Jei turite vandenį be spaudimo, nusipirkite hidroforą, jis kartu ir pompuoja vandenį pvz. iš šulinio ir paduoda jį į išvadą su reikiamu spaudimu. Kainuoja hidroforas apie vieną-du šimtus eurų ( Čia jau geras, ne pigiausias variantas. Pigaus nepirkite, labai dažnai streikuoja, geriau jau daugiau hidroforui išleisti nei po to vandens kolonėlės ieškoti). Kanalizacija: dažniausiai namas turi vieną bendrą išvadą. Kartais būna du išvadai-vienas iš virtuvės, kitas iš vonios. Jų lokalizacija po namuku labai įvairi. Kai kada klientai skambina ir klausia kurioje tiksliai vietoje jie yra, atseit, iš karto nori pasidaryti kanalizaciją o po to jau pastatyti namuką. Čia patarimas vienas-pirmiausia atvežame namuką, pastatome jį tiksliai ten, kur numatyta o jau po to jungiame kanalizaciją. Juk duobė ar surinkimo taškas vis tiek nebus tiksliai po namuku. Dėl duobės. Žmonės klausia dėl sprendimo variantų, kurių galėčiau pasiūlyti keletą. Pigesnis-darome dvi (galima ir tris) duobes po tris-keturis rentinius su perbėgimu iš vienos į kitą. Čia viskas veikia paprastu nusėdimo principu: sunkesnės frakcijos nusėda pirmojoje ir antrojoje duobėse o į trečią patenka skystis, kuris gali susigerti į žemę jei yra smėlingas gruntas. Jei gruntas molingas-teks karts nuo karto išpompuoti. Deja, šis būdas nuo 2021m. yra nelegalus, dabar visur reikia statyti biologinius valymo įrenginius. Kitas sprendimas-ekologiškesnis, bet kainuojantis dvigubai daugiau-Traidenio tipo nuotekų valymo sistema. Kainos prasideda nuo pusantro tūkstančio eurų su įrengimu, bet veikia tikrai gerai. Čia jau žinoma Jums spręsti ką pasirinkti.

 

MOBILAUS NAMELIO IŠSTATYMAS.Šia tema klientai visada turi daug klausimų, kurių pagrindiniai: ar reikia betonuoti visą plotą po namu ir ar reikia daryti pamatus. Betonuoti viso ploto tikrai nereikia. Tam, kad namas stabiliai stovėtų, tereikia atramų aštuoniose vietose, dvi priekyje, dvi gale ir keturios per vidurį vienodais atstumais nuo ašies. Atramoms patariu naudoti paprastus geros kokybės (netrupančius) sienų blokelius arba šaligatvių plyteles. Jei namuką statote ant tvirto pagrindo (asfaltas, sutrombuotas žvyras, kieta dirvonuojanti žemė ir pan.) jokių betonavimų nerekomenduoju. Pakanka  16vnt Fibo tipo keramzitbetonio blokelių (180x250x500) bei 8 šaligatvio plytelių (375×375 arba 470×470). Visa tai kainuoja iki 70 eurų. Pirmiausia po atrama statoma plytelė o ant jos vėliau dedami blokeliai iki reikiamo aukščio. Esant reikalui, galiu duoti savo meistrus, jie papildomai paims apie 100 eurų už darbą, priklausomai nuo to, kur randasi jūsų namelis.  Namelio atramos vietos dažniausiai būna nurodomos geltonomis rodyklėmis ant pačios važiuoklės. Kaip ir minėjau, namelių iš viso yra daugiau nei du tūkstančiai rūšių ir kiekvienos rūšies važiuoklė skiriasi nuo kitų savo atraminių  taškų išsidėstymu, todėl daryti pamatus galima pradėti tik išsirinkus konkretų namelį.

Dėl betoninių ar kitokių pamatų. Daryti ar ne-Jūsų pasirinkimas. Jei darysite pamatus atminkite, kad namelis su pamatais gali patekti į tą statinių kategoriją kuriems reikia supaprastinto statybos leidimo. Antra: darant pamatus padarykite taip, kad būtų paliktas priėjimas prie namelio dugno, nes visos komunikacijos, t.y. vanduo, dujos ir elektra yra po namelio grindimis. Priešingu atveju teks ardyti pamatus, jei kas atsitiks. Trečia, būtinai palikite ventiliacines angas pamatuose, nes namelis turi ventiliuotis tam, kad nerūdytų ir nepūtų. Pačioje Anglijoje mobilaus namelio ant pamatų matyti tikrai neteko. Dažniausias sprendimas-gražios medinės grotelės aplink visą namelį, sudarytos iš atskirų ‘’blokų’’, kad reikalui esant būtų galima bet kurį atitraukti ir prieiti prie namelio dugno. Be to jir ten susideda visus savo sodo įrankius ir kt.

Esant dideliam norui, siūlau tarpinį variantą tarp pamatų ir blokelių-leistinius pamatus, t.y. kolonas, dar kitaip vadinamas rostverku arba “svajomis“. Sprendimas neblogas, 2022m. kainomis: 500 eurų medžiagos plius 400 eurų darbas plius 200 eurų krano paslaugos. Matematika paprasta: pastatyti ant blokelių kaina 70 eurų, ant svajų-1000 eurų. Rezultatas beveik tas pats. Anglijoje per šešiolika metų nemačiau nei vieno namelio ant pamatų arba svajų. Tai daug ką pasako.

 

PAPILDOMAS APŠILTINIMAS.Šiuoklausimu parašiau savo nuomonę rubrikoje ”Ar nameliai tinkami gyventi žiemai?”  Vis tik, jei nuspręsite papildomai šiltinti mobilų namelį, darykite tai taip, kad namelis išliktų transportabilus.  Pagrindinė mintis- visą papildomą svorį, kurį papildomai uždėsite ant namelio, reikia perkelti ant metalinės namelio važiuoklės o ne bandyti tvirtinti prie žemės, nes tokiu atveju namelio kažkur kitur pervežti nebegalėsite arba tai bus sudėtingas procesas, kurio metu teks nuardyti didelę dalį apšiltinimo. Detalesnį paaiškinimą su brėžiniais mes duodame savo klientams, kurie planuoja šiltinti namelį.  Trumpai: patariame apšiltinti bent jau taip: grindys-10cm putų polistirolo, sienos-10-15cm polistirolo, stogas-35cm akmens vatos. Langus patariame dėtis bent jau penkių kamerų su 48mm paketu. Bendrai medžiagos (čia jau pačios geriausios) 2022m. vasarą Jums atsieis  apie 6000-7000 eurų kartu su langais. Apšiltinimas vyksta taip: pirmiausia apšiltiname namelio dugną, po to tvirtiname medinį karkasą aplink namelį, atremdami jį į važiuoklę,  užpildome jį polistirolu, dengiame vėjo nepraleidžiančia plėve, darome stogą, dedame šiferį/skardą, statome plastikinius langus ir baigiame šiltinimą namelio sienų apkalimu lentelėmis. Aišku, variantų pasirenkant medžiagas yra begalės. Galima imti šiferį, galima ir Ranilla skardą. Langų pasirinkimas apskritai stulbinantis. Su saidingu (šaliuote) irgi tas pats-nuo pigiausio varianto kuris kainuoja penkis eurus už kvadratą iki kanadietiškos plastikinės medžio imitacijos už penkiasdešimt. Viskas priklauso nuo Jūsų finansinių galimybių. Į pačią apšiltinimo technologiją labai nesigilinsiu, jei bus kokių klausimų prašome skambinti, tikrai padėsiu patarimu. Tokį namelį galite bet kada apžiūrėti mūsų aikštelėje-tai mūsų ofisas, padarėme jį kaip parodomąjį pavyzdį klientams.

 NAMELIŲ TRANSPORTAVIMAS. Mobilūs nameliai turi ratus, bet jie pritaikyti tik namelio užtempimui ir nutempimui nuo specializuoto tralo bei namelio manevravimui trumpais atstumais (iki kelių šimtų metrų). Manevruoti reikia labai atsargiai, nes pats namelis sveria nuo trijų tonų ir daugiau, ratai labai maži o jiems tenkanti apkrova labai didelė. Žinoma, jie yra specialūs, tai vadinami F kategorijos ratai atlaikantys labai didelį spaudimą, bet Jums rizikuoti nereikėtų. Sprogus ratui galima pažeisti važiuoklę ir patį namelio dugną. Savo klientams mes namelius pristatome į vietą už dyką, tai jau įtraukta į namelio kainą. Jei pirksite namelį iš kažko kito, teiraukitės ar pristatys Jums į vietą. Ir neklausykite plepalų kad juos pervežti kainuoja nedaug-štai keli pavyzdžiai: Trakai-Naujoji Vilnia-500 eurų siauras namas ir 600 eurų platus, Klaipėda-Vilnius-nuo 900 eurų. Vežti galima tik su spec. tralais, pritaikytais namelių transportavimui, o juos Lietuvoje turi tik trys įmonės įskaitant ir mus. 
 

LEIDIMAI NAMELIO PASTATYMUI. Svarbi ir opi tema. Mobilūs nameliai kaip daiktas ar produktas jokiuose statybos įstatymuose nėra niekaip sunorminti. Pagal savo esmę jie yra viduryje tarp normalaus namo ir tempiamos gyvenamosios priekabos. Žinoma, vienintelis panašumas į pastarąjį objektą yra du ratai ir kablys priekyje. Kaip jau minėjau, mobilus namelis nėra lengvai transportuojamas o tuo labiau tempiamas daiktas. Taigi ir statybos ar gamtos inspektorių požiūris dvilypis. Nors nėra jokių norminių aktų, jie teigia kad jei prie mobilaus namo nepajungtos komunikacijos, tai jokio leidimo nereikia. Jei pajungtos-reikia supaprastinto statybos leidimo. Dėl pastarojo išdavimo tvarkos pasiskaitykite statybos reglamentą. Nors logiškai mastant, jei Jūs turite tempiamą gyvenamąją priekabą ir atvykstate su ja į kempingą pvz. Vokietijoje ir gyvenate ten tris savaites pasijungęs komunikacijas iš Jūsų gi niekas nereikalauja gauti statybos leidimą. Labai apibendrintai pasakysiu: sudėtinga pasistatyti mobilų namelį tik nacionaliniame parke arba miško paskirties žemėje, kitur problemų nekyla. Bet ir tie du variantai išsprendžiami, paskambinkite- pakonsultuosiu 🙂

 

KAIP NENUSIPIRKTI MOBILAUS NAMELIO SU PASLĖPTOMIS ARBA SUNKIAU PASTEBIMOMIS PROBLEMOMIS! Pabandysiu Jums, mielas kliente, atskleisti keletą profesionalių paslapčių ir pasistengsiu išaiškinti, kodėl taip skiriasi iš pirmo žvilgsnio taip pat atrodančių mobilių namelių kainos.

Blogas kvapas. Namelis gali turėti blogą kvapą dėl keleto priežasčių. Pirmiausiai tai gali būti naminiai gyvūnai-katės ar šunys. Kvapas šiuo atveju įsigeria visur-į minkštus baldus, kilimus, užuolaidas. Parduodant tokį namelį pardavėjai dažnai pripurškia jį visokių rūšių oro gaiviklių, palieka jo viduje kvepiančių gelių. Visada kelkite sau klausimą, ko gi čia tas namelis taip prikvėpintas. Panaikinti šio tipo kvapą galima išvalius baldus ir užuolaidas cheminiu būdu bei pakeitus kilimines dangas kitomis arba laminatu. Žinoma, tai kainuoja, už tai yra pigiau pripurkšti namelį oro gaiviklio ir perkelti sąskaitą kvapo atsikratymui ant Jūsų pečių ir piniginės. Gera naujiena čia- kvapą tikrai išnaikinsite. O apskritai-ieškokite namelio su laminatu vietoj kiliminės dangos. Tai n kartų geresnis sprendimas. Blogesnės naujienos-kai buvę namelio savininkai mėgo ne gyvūnus bet tabaką. Čia jau tenka pavargti iš peties: vien tik minkštųjų dalių ir audinių cheminiu valymu ir kilimų pakeitimu neišsisuksite. Tabako kvapas tiesiog įsigeria į sienas, baldus, žodžiu, tragedija. Galima daryti pilną cheminį namelio valymą su karštais garais ir ypač kruopščiu sienų ir lubų plovimu. Kvapas didesne dalimi panaikinamas, bet sienos lieka gelsvos spalvos ir vis tiek jaučiamas vos juntamas šleikščiai salstelejęs tabako kvapas. Tokį kvapą bandoma maskuoti anti-tabac oro gaivikliu, kuriame vyraujančios muskusinio kvapo gaidos tabako kvapą laikinai išstumia. Teko matyti tiek prirūkytų namelių, kad sienų spalva iš baltos buvo virtusi vos ne oranžine. Aišku, toks namelis ir perkamas už atitinkamai mažesnę kainą, juk anglai irgi supranta išlaidas tokio namelio sutvarkymui. Taigi ir Jūs mokėsite šiek tiek mažiau, bet gyventi pastovioje tabako apsuptyje teks irgi Jums. Pagalvokite. Dar viena bėda, tikrai didesnė nei prirūkytas namelis: tai kvapas, atsiradęs dėl pelėsio ir apskritai drėgmės tarpsieniuose. Pelėsinis kvapas dažnai atsiranda jei namelis stovi sandariai uždarytas keletą mėnesių. Ši kvapo rūšis lengvai pašalinama su antigrybelinio valiklio pagalba ir gerai padžiovinus ir pravėdinus namelį. Čia panašiai kaip pelėsis Jūsų vonios kampuose, jis lengvai pašalinamas ir jo nebijokite. Blogiau kai pelėsis būna tarpusienyje arba lubose, o taip atsitinka mobiliems nameliams gavus drėgmės į lubas arba sienas. Viena iš priežasčių: drėgmė, patekusi per nesandarumus lubose, sienose (dažniausiai tai arba fiziniai pažeidimai, pvz nukritusi ir perdūrusi sieną ar lubas šaka, arba sutrūkinėjęs silikonas namelio lubose, kuris tepamas tose vietose, kur liukai ir kaminėliai jungiasi su stogu). Dar vienas drėgmės patekimo kelias- nevalant latakų, juose susikaupia lapai, spygliai ar šiaip purvas, dėl ko gaunasi pastovus vandens užsistovėjimas latakuose, kuris pot to, dėl specifinio latakų sujungimo su namelio sienų ir stogo aliumine danga per mikroįtrūkimus dėl netinkamai atliktų valcavimo darbų namelio gamybos procese patenka į tarpusienius. Šią bėdą turi apie pusė iš aštuonių gamintojų ir apie keturiasdešimt procentų visų namelių modelių. Kai žinai, kurie, tai jų tiesiog neperki. Niekada ir už jokią kainą. nes tokie nameliai yra visiškai netinkami nei pardavimui, nei juo labiau gyvenimui juose. Čia ir yra tie namelių kainos skirtumai, nepastebimi pirkėjui. Štai šių reikia bijoti labiausiai. Dar viena rūšis- skenduoliai nameliai. Truputis istorijos: Anglijoje ne taip kaip Lietuvoje, mobilų namelį gali statyti ne kur panorėjęs o tik tam skirtose vietose, vadinamose karavanų parkais. Kadangi anglai mobilius namelius perka norėdami pabėgti iš gana niūriai atrodančių gyvenamųjų rajonų ir juose praleisti kelias savaites atostogų, tai karavanų parkai įsikuria itin gražiose vietose, o tai reiškia: upių slėniuose, prie ežerų ir kitų vandens telkinių. Jų ten tiesiog apstu, kaip ir lietaus Anglijoje. O jis turi savybę stipriai ir greitai pakelti vandens lygį upėse, o šios savo ruožtu užpilti mobilius namelius. Tarkime, nedidelis parkas buvo apsemtas vandens. Savininkas atgavo pinigus iš draudimo ir nusipirko kitus mobilius namelius o draudimas pasiėmė skenduolius. Ką gi jis su jais darys, negi košę virs. Tai štai tokie nameliai parduodami vietiniams dileriams o šie savo ruožtu parduoda juos visiems norintiems. Dažniausiai už simbolinę kainą. Toks namelis yra sutvarkomas: chemiškai išplaunamas, gerai išdžiovinamas, pakeičiami kilimai, išbrinkę baldai, žodžiu viskas, kas sugadinta. Iš vidaus ir išorės namelis atrodo super, kaina irgi protinga, pvz kokiu trečdaliu mažesnė nei normali (ką čia žinai, gal pardavėjui pinigų greitai prisireikė, juk visko būna). Bet prisiminkite namelio sandarą: medinis karkasas prisigeria vandens ir išsiklaipo, pradeda atsirasti plyšiai, grindų plokštės geriau išdžiūvusios ima ‘’banguoti’’ arba trupėti, bet didžiausia bėda yra akmens vatoje sienose, nes ji laiko vandenį kaip kempinė, tuo pačiu pūdydama medinį karkasą ir vidinę namo sieną. Kvapas, kuris atsiranda dėl šios priežasties yra neišnaikinamas, nebent nuluptumėte visą aliuminio skardą nuo namo išorės ir sudėtumėte naują vatą. Dar vienas minusas-vata nebeatlieka savo paskirties, t.y. nebesulaiko šilumos dėl to, kad yra prisigėrusi vandens ir dėl to kad padidėjus svoriui ji sukrenta. Žodžiu, smirdantis namelis su visiškai tuščiomis sienomis. Iš savo patirties žinau, kad tokių namelių yra ne vienetai ar šimtai, bet tūkstančiai. Yra būdų išvengti tokio namelio nusipirkimo. Aš, asmeniškai perkant visada tikrinu sienas su specialiu drėgnomačiu ir žinau daug nedidelių bet informatyvių gudrybių kaip atskirti tuos skenduolius, pvz viena iš jų-pasižiūrėti ar korpusinių baldų šonuose neperklijuotos lipnios medžio imitacijos juostelės, nes jos turi tendenciją namukui sudrėkus dėl bet kokių priežasčių greitai atšokti. Yra ir daugiau ‘’kabliukų’’, bet aš čia į juos nesigilinu, tik eilinį kartą perspėju-‘’neišsidurkite’’ pirkdami pigesnį produktą. Lygiai tokia pat bėda yra su nameliais, pas kuriuos buvo pažeistas stogas ar sienos, ir kurie nebuvo tinkamai laiku sutvarkyti. Pažeidimo anatomija panaši-maža skylutė, mėnesių mėnesiais o gal ir metais bėga vanduo, kaupiasi po truputį akmens vatoje, ši su savo svoriu išlenkia ir deformuoja lubas, sienas bei skleidžia specifinį kažkokių dervų kvapų mišinį. Su šitais susitvarkyti paprasčiau-kadangi pažeidimas lokalus, išimi lubas, jas pakeiti į lentutes, pakeiti vatą į naują, dažniausiai viskas susitvarko. Blogiau tai, kad kiti pardavėjai vietoj to, kad investuotų laiko ir pinigų padoriai sutvarkyti namelį, tą pažeistą vietą uždažo ar kitaip paslepia. Blogiausia-kad tokių didesnė dalis. Taigi pereiname prie kainodaros: atitinkamos kokybės namelis ir kainuoja atitinkamai ir tų kainų mes iš piršto neišlaužiame ir nuo lubų nenurašome. Mobilių namelių rinka yra valdoma tokių pačių dėsnių kaip ir automobilių, ir jei Jūs ieškote, tarkime,VW Golfo dyzelio ir žinote, kad didesnės dalies gerai atrodančių automobilių kaina yra, tarkim, 9000 Eur o štai Jonas Jonaitis iš Marijampolės skelbiasi parduodantis tokį automobilį už 5 tūkstančius, Jūs iš karto pagalvosite kad čia kažkas ne taip ir, net jei ir nuspręsite pirkti to Jonaičio mašiniuką, tai pries sumokėdami pinigus būtinai apžiūrėsite jį servise. Tas pats ir su mobiliais nameliais-jei kažkas pigu, klauskite saves kodėl ir ar tai ateityje Jums nekainuos per daug. Žinote, automobilis lieka automobiliu, jį meistras Vasia iš penkto garažo paremontuos už keletą šimtinių, o Jūs pabandykite pakeisti vatą mobilaus namelio sienose! Pagalvokite, kad Jūs perkate namą kuriame Jūs ir Jūsų vaikai praleisite labai daug laiko!

Kita rimta bet ištaisoma bėda-surūdijusi važiuoklė ir laikančios konstrukcijos. Žinokite, čia tiek ‘’čiūdų’’ prisižiųrėjau, kad net baisu. Šiaip mobilių namelių važiuoklės labia tvirtos ir tikrai atlaiko dešimtmečius nesurūdijusios, nes pati namelio konstrukcija apsaugo ją nuo tiesioginio kontakto su vandeniu. Važiuoklė dažnai atrodo baisiai parūdijusi, bet nebijokite, tai tik paviršinės rūdys. Jas galima nuvalyti ir padengti ją antikoroziniu skysčiu, labia gerai tam tinka paprastas’’ bitukas’’, svarbu kad būtų bituminė bazė. Tik atminkite, kad tuo pačiu būdu pardavėjas bando nuslėpti ir visiškai supuvusias važiuokles. Aptepi bitumu storai ir atrodo tvirtas metalas, o pabandykite liesti-trijų mm lakštas trupa kaip vaflis rankose. Taip atsitinka, kai namelis perkamas iš pajūryje esančio parko. Ten vėjas (patikėkite, jis Anglijoje toks, kad Lietuvoje tokio nematėte) neša smėlį su jūros vandens lašiukais ir tiesiog ‘’sušaudo’’ metalą. Mačiau penkerių metų senumo namelių su taip nupuvusia važiuokle, kad juos buvo galima nukelti tik su kranu. Pats nebevažiavo. Žinoma, tokių ir kaina ten atitinkama. Tokį namelį galima bandyti atvežti ir iki Lietuvos, dažnai taip ir daroma. . Bėda ta, kad transporto metu dažniausiai lūžta per pusę, arba jei ne, tai visiškai išsiklaipo, o jau tada laikykitės-paprasčiausias lietus pateks į tarpusienius ir namelis taps panašiu į aukščiau minėtus skenduolius. O šiaip jei važiuoklė šiek tiek parūdijusi-nėra ko baimintis, galima pavirinti ir namelis stovės dar ilgus metus. Svarbu kad būtų prie ko virinti.

Ir paskutinė iš problemų-neoriginalūs, t.y. ‘’pasidaryk pats’’ tipo nameliai. Tokie jie tampa po to, kai šeimininkas prisižiūri visokio plauko dizaino programų alia ‘’pasikeisk būsto išvaizdą per valandą’’. Tada laikykitės. Išmetami baldai, kilimai, perdažomos sienos, išgriaunamos ir perstatomos pertvaros, klijuojami visokie kreizi tapetai ir delfinukai ant vonios sienų. Duosiu pavyzdį iš savo patirties: ar Jūs norėtumėte nusipirkti namuką, kuris visas (tikrai visas) išdažytas tamsiai mėlyna spalva ir išklijuotas žuvytėmis su kriauklėmis ir visokiais banginiais. Nusipirkti tai galima, bet skaičiuokite kiek Jums atsieis tokio gražuolio remontas. Atminkite, kad originalaus dizaino, koks buvo, tikrai neatstatysite. Arba neseniai mačiau namelį pas konkurentus: su stiklopaketais, trikampiu stogu, aukštom lubom. Jei tai būtų originalus variantas, galima prašyti kokių šešiolikos tūkstančių. O jie atseit parduoda pigiai, didelė nuolaida, parduoda už dvyliką. Bet namelyje beveik nieko išskyrus virtuvę nėra. Nei svetainės baldų, nei spintų, nei lovų. Sienos kur nuterliotos dažais, kur ne. Originalūs baldai išlupti su sienų gabalais. Jokių užuolaidų, nieko. Užtai nuolaida ohoho kokia! Na ir ką? Kažkas nupirks, bet kiek dar kainuos namelio sutvarkymas iki geros būklės? Taigi pagalvokite prieš pirkdami pigius daiktus. Aš asmeniškai tai vengiu tokių ‘’pasidaryk pats’’ šedevrų. Geriau pirkti originalius namus už realią kainą negu prieš klientus raudonuoti.

 

KADA PIGIAU PIRKTI ARBA ”AKCIJOS”. Iš daugelio klientų išgirstu klausimų apie tai, ar ne geriau pirkti namelį žiemą, atseit tada “būna akcijos, o pavasarį nameliai pabrangsta“. Turiu pripažinti, kad prekyba nameliais tikrai priklauso nuo sezono, juk tai logiška. Deja, dėl kainų turiu nuliūdinti-jos panašios visus metus. Taip yra dėl to, kad pelno marža yra nedidelė, ir, tarkim, padarius didesnę nuolaidą gausis, kad namelį atidavėme už savikainą.  Taigi, jei kur kokia akcija, tai ji daugiau kaip Maksimoje-parašo tūkstančiu didesnę kainą ir tipo sumažina iki normalios. Tai tiek ir tų nuolaidų. Kadangi man tokia veikla nėra priimtina, tai taip ir nedarau. Kainas pamažinu vėlyvą rudenį ir gruodžio/sausio mėnesiais, nes tada yra pats didžiausias namelių (gerų) pasirinkimas Anglijoje, ir jei klientas perka namelį iš manęs, aš greitai galiu jį prieš sezoną pasikeisti kitu, nes pasiūla man, kaip dimenininkui šiuo metų laiku yra didžiausia. 

Jei norėsite derėtis, tai prašome daryti atvykus į aikštelę ir išsirinkus namelį. Nuolaidą tikrai padarysiu, ir dar gerą :).

Yra ir dar viena priežastis-ilgą laiką neparduotas arba probleminis namelis. Juk niekas nenuleidinės kainos geram ir “einamam“ modeliui, jis ir taip parsiduos. Taigi, atkreipkite dėmesį.

Tikrai patariu pirkti žiemą ir dėl to, kad šiuo metų laiku yra didžiausias namelių pasirinkimas. Jūsų nusipirktą namelį visada mielai pasaugosime iki pavasario.

 
 
 

Ačiū dar kartą visiems, perskaičiusiems šiuos mano  pamąstymus namelių tema. Skambinkite, atvažiuokite apžiūrėti, pirkite.

Pagarbiai,

Tomas Kučinskas

Skambinkite: 8 64 11 02 02 arba 8 677 677 75

www.caravan.lt

PARDAVIMO AIKŠTELĖ

Vilniuje, Grigiškėse.
22,5 km greitkelio A-1 Vilnius-Kaunas kilometras (prie Rykantų Ąžuolo) priešais Karališkąją Kibininę, 2,5 km už Grigiškių.

Įvažiavimas tiesiai į aikštelę iš A1 greitkelio lėtėjimo juostos 22 kilometre vykstant Kauno kryptimi.

 

KONTAKTAI

Skambinkite mums:
8 64 11 02 02

Rašykite mums:
info@caravan.lt

Darbo laikas:
I-VI nuo 9.00 iki 18.0